• DZIEŃ SYBIRAKA

          •        11 września 2022r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, na czele z panią Beatą Laskowską-Trzeciak, mieli okazję uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających 83. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka. Była to dla nas żywa lekcja historii, gdyż mogliśmy po raz kolejny spotkać Sybiraków, poznać ich tragiczne losy związane z deportacją w głąb ZSRR. Delegacja naszej szkoły pod pomnikiem przy ulicy Kazimierza Pułaskiego oddała cześć wywiezionym na zsyłkę Polakom.

                        Nasza szkoła pamięta o Sybirakach- od lat opiekuje się sztandarami Związku Sybiraków z Iłowej i Czyżówka. W tym dniu nie mogło nas zabraknąć!

          • Inauguracja roku szkolnego

          • I stało się!

            1 września, dokładnie o godzinie 9.00, rozpoczęliśmy uroczystym apelem rok szkolny 2022/2023. Pani dyrektor Beata Laskowska-Trzeciak powitała zgromadzonych i życzyła wszystkim udanej nauki, wyzwań oraz wielu przyjaźni. Minutą ciszy uczciliśmy 83.rocznicę wybuchu II wojny światowej.  Szczególnie ciepło przyjęliśmy do naszego grona nowych uczniów klas I. W naszej szkole od tego roku rozpoczną pracę nowi nauczyciele: pedagog specjalny- pani Teresa Woronik oraz ksiądz Jarosław Wojewódka. Podczas apelu głos zabrał burmistrz Iłowej pan Paweł Lichtański, który zapewnił nas o wsparciu i współpracy gminy.  Nowy rok uznajemy za otwarty!

          • Zaświadczenia z egzaminu ósmoklasisty

          •  

            8 lipca 2022r. uczniowie klas ósmych będą mogli odebrać w sekretariacie szkoły zaświadczenia z egzaminu ósmoklasisty według następującego harmonogramu:

            kl. 8a godz. 9.00-10.00

            kl. 8b godz. 10.00-11.00

            kl. 8c godz. 11.00-12.00

          • Egzaminy poprawkowe

          •  

            24.08.22 (środa) kl. IV c, V b i VI a - MATEMATYKA - gab.  67

            25.08.22 (czwartek) kl. VII i VIII MATEMATYKA - gab. 55 

            25.08.22 (czwartek) HISTORIA- gab.  66 

            26.08 22 (piątek) kl. V a MATEMATYKA, gab. 67

             

            WSZYSTKIE EGZAMINY OD GODZ. 9.00

          • „Dzieci listy piszą”

          • ZAKOŃCZENIE INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ

            Na zakończenie innowacji pedagogicznej „Dzieci listy piszą” uczniowie klasy 3 a wysłali swoim kolegom i koleżankom ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. M.C. Skłodowskiej w Polkowicach życzenia cudownych i słonecznych wakacji. Do listu dołączyliśmy upominki dla każdego ucznia – papierowe pszczółki wykonane techniką origami.

                                                                                                                                                                Uczniowie klasy 3a

            Elżbieta Biłyk – Krzysztofiak

            Elżbieta Rzepa

          • Rozstrzygnięcie konkursu SKO „Wszyscy nasi uczniowie, dbają o czystą Iłowę”

          •  

            Dnia 22.06.2022 r. rozstrzygnięto konkurs SKO pt. „Wszyscy nasi uczniowie, dbają o czystą Iłowę”. Komisja konkursowa wybrała najlepsze prace przedstawiające nasze czyste, zadbane miasto widziane oczyma dzieci.

            Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas pierwszych.

            Laureatami zostali:

            I miejsce – Maja Smółkowska klasa 1 a

            II miejsce – Oliwier Waga klasa I b

            III miejsce – Jan Koseła klasa 1 b

            Wyróżnienia:

            - Oleksandr Osinnii klasa 1b

            - Emilia Ohagwu klasa 1 b

            - Julianna Woźniak klasa 1 a

            - Milena Skorupa klasa 1 b

            - Zuzanna Jancałowska klasa 1 a

            - Zuzanna Kiejko klasa 1 a

            - Lena Zarzycka klasa 1 b

            Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursów SKO.

             

            Opiekunowie SKO

            Katarzyna Kozera

            Elżbieta Rzepa

        • Dzień Sportu klas I-III
          • Dzień Sportu klas I-III

          • 21 czerwca 2022r. odbył się Dzień Sportu w klasach I – III, który przypadł  w 1. dzień astronomicznego lata. A lato to słoneczko, radość i więcej czasu spędzonego na świeżym powietrzu. I tak właśnie było! Pogoda i humory dopisały.  Uczestnicy sportowych zmagań  w czasie rywalizacji wykazali się duchem walki i znajomością zasady fair play. Można było się sprawdzić w wielu konkurencjach indywidualnych i zespołowych. Nie mogło zabraknąć dwóch ogni, rzucanki siatkarskiej i oczywiście ulubionej przez większość piłki nożnej. Każdy stanął na wysokości zadania. Sportowcy z najlepszymi wynikami otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki, a wszystkie klasy zostały obdarowane „zestawami sportowymi”, dzięki którym przerwy między lekcjami będą mijały jeszcze szybciej:) Zgodnie z tradycją  została wybrana najbardziej usportowiona klasa. Okazało się, że najwięcej uzdolnionych sportowo uczniów jest w klasie III a, a puchar oddali tylko na chwilę- kilka dni ;)

            Gratulujemy wspaniałej rywalizacji i  do zobaczenia za rok:)

            Dziękujemy Panu Emilianowi Zimnickiemu za gotowość do działania.

            wychowawczynie klas I-III

          • Ogólnopolski Konkurs Historyczny

          • Etap centralny XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683 od Obertyna do Wiednia”.

            W dniach 9 – 11 czerwca 2022 r. w Warszawie odbył się etap centralny XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683 od Obertyna do Wiednia” organizowanego przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Muzeum Wojska Polskiego, Ministerstwem Obrony Narodowej, Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Edukacyjnych „DELTA”.

            W bieżącym roku szkolnym w konkursie tym wzięło udział 9 tysięcy uczniów z 700 szkół podstawowych. Do etapu centralnego zostali zaproszeni tylko zwycięzcy czyli laureaci etapu wojewódzkiego z całej Polski.  Dwóch uczniów naszej szkoły: Maria Handzlik (kl.7a) i Hubert Lichtański (kl.8c) reprezentowało województwo lubuskie.

            Podczas kilkudniowych zmagań z zadaniami konkursowymi należało wykazać się wszechstronną wiedzą z zakresy heraldyki, militarystyki historycznej, geografii militarnej, architektury obronnej, historii oręża polskiego w sztuce, zabytków muzealnych.

            Uczestnicy konkursu mieli okazję zwiedzić stolicę m.in. Muzeum Wojska Polskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Salę Tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa, Zamek Królewski, Łazienki, Muzeum Józefa Piłsudskiego             w Sulejówku.

            Dnia 11 czerwca w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbyła się uroczysta gala finałowa, na której zostały ogłoszone wyniki oraz wszystkim uczestnikom zostały wręczone dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe. Reprezentanci naszej szkoły mimo, iż nie znaleźli się w pierwszej dziesiątce, odnieśli duży sukces zyskując tytuły laureatów etapu centralnego. Po raz pierwszy w historii naszej szkoły aż dwóch uczniów mogło uczestniczyć w warszawskim finale jednego z najtrudniejszych konkursów historycznych.  

            Jesteśmy z Was ogromnie dumni!!!

                                                                                                          Opiekunowie: E.Osińska, M.Żołnowska

            Autor: Ewelina Osińska

          • Piątoklasiści we Wrocławiu

          •  

            15 czerwca my- uczniowie klas V wraz z wychowawczyniami- p. Joanną Maderą i p. Anną Bober- wybraliśmy się na wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska. Swoją eskapadę rozpoczęliśmy od dwugodzinnego pobytu na kręgielni Sky Bowling. Jednym szło lepiej, innym troszkę gorzej, ale wszyscy bawiliśmy się znakomicie. Kolejnym punktem wycieczki był wjazd na 49. piętro najwyższego budynku Wrocławia- Sky Tower. Dotykając niemalże chmur, mogliśmy podziwiać rozpościerający się widok na miasto. Dreszczyk emocji towarzyszył każdemu, szczególnie dzięki prędkości, z jaką poruszała się winda- 4m/s. Gdy ponownie dotknęliśmy ziemi, czekała na nas następna niespodzianka- wizyta w Hydropolis. Unikatowe centrum wiedzy o wodzie mieści się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Mogliśmy tam zobaczyć najdłuższą w Europie drukarkę wodną, która mierzy 46,5m długości oraz 3,5-metrowy wir wodny. Na 65-metrowym ekranie obejrzeliśmy film pt. „Planeta Wody”, wyjaśniający, w jaki sposób powstała woda. Zwiedziliśmy również kolejne strefy: Głębin (z bliska mogliśmy zobaczyć najbardziej przerażające stworzenia głębinowe), Ocean Życia (podziwialiśmy bogate ekosystemy raf koralowych), Człowiek i Woda (poznaliśmy funkcję wody w organizmie). Najbardziej jednak przypadła nam do gustu Strefa Relaksu, gdzie mogliśmy odprężyć się na leżankach wśród ścian pokrytych mchem. Poczuliśmy się jak w lasach deszczowych Amazonii.

            Po drodze oczywiście odwiedziliśmy Mc Donalds i zadowoleni, choć zmęczeni po tak intensywnym dniu, wróciliśmy do domu.

            Autor:Anna Bober

          • 15.06.22 Turniej szaradziarski

          • Stowarzyszenie LGD Bory Dolnośląskie zorganizowało Turniej Szaradziarski, który odbył się 15 czerwca w Centrum Edukacyjno - Szkoleniowym w Małomicach.

            Naszą szkołę reprezentowały dwie trzyosobowe drużyny, które rywalizowały z innymi zespołami w rozwiązywaniu łamigłówek, krzyżówek, rebusów i wykreślanek. Wszystkie hasła nawiązywały do szeroko pojętej wiedzy dotyczącej przyrody, klimatu i środowiska.

            Po krótkiej przerwie, podczas której zostało przeprowadzone szkolenie w strzelaniu z łuku, wyłoniono zwycięzców turnieju.

            Dla pierwszych trzech drużyn zaplanowano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Jak się okazało, nagrodami były bony zakupowe w sieci sklepów Media Expert i to w zaskakująco wysokiej kwocie.

            Drużyna „Mydełka”, bo taką nazwę przyjęli uczniowie z 8a – Agata, Zuzanna i Michał, zdobyła pierwsze miejsce! Radość, niedowierzanie i łzy szczęścia towarzyszyły zwycięzcom podczas odbioru nagrody.

            Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku turniej również się odbędzie, a reprezentanci naszej szkoły ponownie staną na podium. A na pytania uczniów: „Po co ja mam się tego uczyć?”, z całym przekonaniem można odpowiadzieć, że przyda się do KRZYŻÓWKI albo ŁAMIGŁÓWKI.

             

            Autor: Danuta Holska

          • Wycieczka drugoklasistów do Janowca

          • Dnia 14 czerwca uczniowie klas drugich wybrali się na wycieczkę do Janowca na zajęcia edukacyjne "Od ziarenka do bochenka”. Dzieci zapoznały się z tradycją wypieku chleba. Poznały różne rodzaje zbóż oraz kolejne etapy wypieku chleba. Gotowe wypieki chleba zabrały do domu. Zapoznały się również z tradycjami panującymi w regionie. Atrakcją była ścieżka edukacyjna w głąb przyrody. Dzieci utrwalały nazwy drzew oraz tworzyły kompozycje plastyczne w grupach z zebranych darów natury. Wszyscy szczęśliwi i pełni wrażeń wrócili do domu.

                                                                    Opiekunowie: B. Krempa, E. Cymbara

            Autor: Barbara Krempa

          • W Rudawach Janowickich

          • Deszcz, błoto, zmęczenie i mnóstwo śmiechu :-)  Tak w skrócie opisać można wycieczkę uczniów klasy 7c i 7b w Rudawy Janowickie. Pomimo bardzo kapryśnej pogody, udało nam się poznać walory przyrodnicze tej części Sudetów Zachodnich. 13 czerwca o godz. 9.00 wyruszyliśmy na pieszą wędrówkę szlakiem prowadzącym z Janowic Wielkich. W drodze do schroniska Szwajcarka mogliśmy zobaczyć ruiny zamku Bolczów oraz liczne formacje skalne, takie jak Skalny Most, Piec, Starościńskie Skały. Najwytrwalsi uczestnicy dotarli do punktu widokowego na Sokoliku.

            Mamy nadzieję, że to dopiero początek naszych górskich wędrówek.

             

            Opiekunowie wycieczki:

            Katarzyna Żołnowska, Mieczysław Jakubowicz

          • Rowerem do Kliczkowa

          • W sobotę, 11 czerwca 2022 r., członkowie i sympatycy kółka „Żyj z Pasją” o godz. 10.00 wyruszyli na wycieczkę rowerową do Kliczkowa. Pierwszy etap trasy wiódł leśnymi i polnymi drogami Borów Dolnośląskich przez Kowalice, Nowoszów, Cichy Staw, Ławszową i Przejęsław. Podczas jazdy nie obyło się bez awarii: pęknięty łańcuch w rowerze Kamila czy przebita dętka w rowerze Piotra. Awarie te, wspólnymi siłami, zostały szybko usunięte. Przez całą wycieczkę towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda. W Kliczkowie po krótkim odpoczynku i obowiązkowych lodach zwiedziliśmy pałac. W drodze powrotnej obejrzeliśmy w Osiecznicy skały o nazwach Dzban, Pupa Słonia oraz Diablą Tamę (głazy leżące w poprzek rzeki Kwisa). Z niemałym trudem wspięliśmy się wraz z rowerami na wysoką skarpę przełomu rzeki. Tam właśnie Wiktor wybrudził but wpadając w niewielkie bagno. Po uzupełnieniu napojów w pobliskim sklepie wróciliśmy drogą asfaltową przez Parową, Ruszów do Iłowej. Nasza wycieczka zakończyła się o godz. 16.30 po przejechaniu prawie 70 kilometrów. Uczestnicy wycieczki zgodnie stwierdzili, że była to udana wycieczka jednocześnie pytając kiedy będzie następna.

            Opiekunami wycieczki byli:

            Danuta Holska, Anna Stolarek i Mieczysław Jakubowicz.

          • Pierwszoklasiści w banku

          • 13 czerwca uczniowie klasy Ib wybrali się z wizytą do Banku Spółdzielczego w Iłowej.  Na miejscu przywitali ich pracownicy banku, którzy przybliżyli im podstawowe zasady funkcjonowania tej instytucji oraz charakter pracy bankowców. Uczniowie dowiedzieli się, co oznacza powiedzenie, że coś jest pewne jak w banku.  Mieli również okazję zerknąć do wnętrza bankomatu oraz  wypłacić i wpłacić w nim pieniądze. Sprawdzali też szybkość liczarki , podglądali sprawną obsługę klientów banku. Słychać było jednak szepty niepewności : Gdzie on jest?... SEJF! I był...w tajemniczym miejscu, z wyjątkowymi zabezpieczeniami i baaardzo grubymi drzwiami-  jak z filmu… Ufff. Jeszcze tylko , a może aż gabinet prezesa banku.  Wszyscy ochoczo zasiadali w fotelu najważniejszej osoby w tej instytucji i nawet trochę się rozmarzyli, może kiedyś…

            Na zakończenie tej przemiłej wizyty pierwszoklasiści otrzymali  suuuuper niespodzianki. Zrobili  pamiątkowe zdjęcie przed siedzibą banku i  z uśmiechem na twarzach wrócili do szkoły.

            Pięknie dziękujemy  pracownikom banku za wspaniałą gościnę :)

            Anna Janus