• Co nowgo w bibliotece szkolnej?

          • Miło nam przekazać informację, że projekt złożony przez szkołę w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 przeszedł pomyślnie weryfikację formalną oraz merytoryczną i tym samym nasza szkolna biblioteka pozyskała rządowe wsparcie w zakresie rozwijania zainteresowań oraz aktywności czytelniczej uczniów. Za pozyskane fundusze zakupimy nowości czytelnicze, doposażymy dział z lekturami, zakupimy sprzęt oraz meble do kącika czytelniczego.

            K. Kozera, I. Kalińska- Jarosz, M. Żołnowska

             

          • Z Tomatisem na wesoło!

          •                                      

            Od 1 marca na terenie naszej szkoły odbywają się zajęcia wg metody prof. Tomatisa. Terapia uwagi słuchowej  polega na słuchaniu dźwięków za pomocą urządzenia zwanego „Elektronicznym uchem”. Ćwiczenia te stymulują centralny system nerwowy odpowiedzialny za procesy myślenia. Stymulacja ucha odbywa się poprzez odpowiednio przefiltrowaną muzykę Mozarta i chorałów gregoriańskich- dźwięków najbardziej zbliżonych do tych, które dziecko słyszało w łonie mamy.

            Prezentujemy, w jak przyjemny sposób można poprawiać koncentrację, zdolności językowe, komunikacyjne, a nawet matematyczne.

            Drogi Rodzicu! Zapraszamy do odwiedzenia zakładki TERAPIA UWAGI SŁUCHOWEJ. Przeczytaj, na czym polega trening, jakie daje efekty, dla kogo jest przeznaczony. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć zaburzenia przetwarzania słuchowego, wypełnij ankietę. Chętnych zapraszamy do kontaktu z terapeutami – p. Anną Janus i p. A. Bober. Szczegóły w Regulaminie.

          • LUBUSKI KONKURS RECYTATORSKI PRO ARTE

          • Miło nam poinformować, że siedmioro recytatorów z naszej szkoły będzie reprezentować Iłowę podczas Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego PRO ARTE. Do etapu powiatowego, który odbędzie się 8 marca w Żaganiu dostali się:

            - kategoria klas I-III: Hubert Kocur, Antonina Majewska, Lilia Jarosz-Rębalska;

            - kategoria klas IV-VI: Diana Kuzmenko, Natalia Waga, Zuzanna Berger;

            - kategoria klas VII-VIII: Dominik Majewski.

                                                                   Gratulujemy i życzymy powodzenia!

             

        • Solidarni z Ukrainą
          • Solidarni z Ukrainą

          • Antoni Słonimski - Ten jest z ojczyzny mojej

             

            Ten, co o własnym kraju zapomina.

            Na wieść, jak krwią opływa naród czeski,

            Bratem się czuje Jugosłowianina,

            Norwegiem, kiedy cierpi lud norweski,

             

            Z matką żydowską nad pobite syny

            Schyla się, ręce załamując żalem,

            Gdy Moskal pada - czuje się Moskalem,

            Z Ukraińcami płacze Ukrainy,

             

            Ten, który wszystkim serce swe otwiera,

            Francuzem jest, gdy Francja cierpi, Grekiem -

            Gdy naród grecki z głodu obumiera,

            ten jest z ojczyzny mojej. Jest człowiekiem

             

        • Szkolny Konkurs Recytatorski klas IV-VIII
          • Szkolny Konkurs Recytatorski klas IV-VIII

          •  

              Pierwszy marcowy wtorek zapewnił nam ucztę poetycką w wykonaniu uczniów klas IV-VIII. Uczniowie recytowali wybrane wiersze ulubionych autorów. Wysoki poziom konkursu zagwarantował dwanaściorgu deklamatorom przejście do kolejnego etapu, który odbędzie się w Bibliotece Kultury w Iłowej już w najbliższy czwartek, 3.03.2022 r. Lubuski Konkurs Recytatorski jest częścią Programu Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE realizowanego w województwie lubuskim. Jury wyróżniło następujące osoby:

             Hannę Tkaczyńską 4a

             Zuzannę Berger 4c

             Weronikę Górę 4c

             Maję Polus 4c

             Maję Zawada 4c

             Kornelię Baros 5a

             Dianę Kuzmenko 5a

             Natalię Wagę 5b

             Karolinę Holską 6a

             Wiktorię Kargol 7b

             Dominika Majewskiego7a

             Oliwę Tokarz 7a

             

            Życzymy powodzenia podczas etapu gminnego!

        • Szkolny Konkurs Recytatorski klas I-III
          • Szkolny Konkurs Recytatorski klas I-III

          • 28 lutego odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego, w którym udział wzięli najmłodsi uczniowie.

            Do artystycznych zmagań przystąpiło 17 recytatorów wyłonionych podczas eliminacji klasowych.

            Konkurs przebiegał w serdecznej i miłej atmosferze. Każdy z uczestników pięknie zaprezentował przygotowany wiersz, a towarzyszyły temu ogromne emocje. Reprezentanci klas pierwszych, drugich i trzecich dostarczyli widzom samych przyjemnych, pełnych humoru wrażeń. Dzieci wybrały wiersze wybitnych polskich poetów, urzekające ciepłym, zabawnym i radosnym klimatem.

            Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury, a wybór laureatów był niełatwy, ponieważ uczestnicy prezentowali wysoki poziom.

            Po długiej naradzie jury postanowiło  wyróżnić:

            Huberta Pietrzaka kl. 1a

            Oliwiera Wagę kl.1b

            Huberta Kocura kl. 2b

            Lilię Jarosz- Rębalską-kl. 2b

            Zofię Bober kl. 2b

            Antoninę Majewską kl. 3a

            Laurę Lichtańską kl. 3a

            Wyłoniona siódemka laureatów reprezentować będzie naszą szkołę podczas Gminnych Eliminacji Konkursu Recytatorskiego PRO ARTE 2022.

             

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom etapów klasowych i szkolnych.

            Laureatom gratulujemy i życzymy samych sukcesów. Powodzenia!!!!

        • UWAGA!!!
          • UWAGA!!!

          • Od 7 do 31 marca 2022 r.odbędą się zapisy dzieci do I klasy Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Iłowej. Zapraszamy do sekretariatu (wejście nr 5).

            Na stronie szkoły - https://spilowa.edupage.org/text1/można pobrać karty. Wypełnione karty proszę złożyć w sekretariacie lub przesłać na adres szkola@ilowa.pl

        • 2022-02-13 82. Rocznica deportacji
          • 2022-02-13 82. Rocznica deportacji

          • PAMIĘTAMY…

            10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.

            W 82. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Sybir, podczas uroczystej mszy świętej, uczciliśmy pamięć tych, którzy zostali deportowani w głąb Rosji. Złożone zostały również kwiaty przy Krzyżu Sybiraka na Cmentarzu Komunalnym.

            Nasza szkoła pamięta o Sybirakach - od lat opiekuje się sztandarami Związku Sybiraków z Iłowej i Czyżówka.

            Ta historia jest bliska naszemu sercu, bo małą Ojczyzną Sybiraków, po ich kilkuletniej tułaczce, stała się właśnie Iłowa. Sybiracy to często nasi dziadkowie, babcie czy pradziadkowie.

            Zdjęcia >>>

          • POLA NADZIEI

          • Wiosna zbliża się wielkimi krokami:) Zakwitł już pierwszy żonkil posadzony w ramach akcji POLA NADZIEI. Tego pięknego kwiatka wyhodował Jasiu Grabowy z klasy 4 b. Czekamy na kolejne:)

        • Projekty w szkole
          • Projekty w szkole

          • PROJEKTY W NASZEJ SZKOLE

            W czerwcu 2021 r. Szkoła Podstawowa im. Lotników Alianckich w Iłowej dołączyła do  projektu grantowego Szkolenia TIK dla nauczycieli Województwa Lubuskiego realizowanego w ramach projektu LEKCJA ENTER współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (Działanie 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych).
                        Szkołę w projekcie reprezentowało pięć nauczycielek, w tym przedstawiciel kadry kierowniczej.  W okresie od czerwca 2021r. do lutego br. każda z uczestniczek zrealizowała 40 godzin dydaktycznych szkoleń online.
                       Celem szkoleń było podniesienie kompetencji cyfrowych nauczycieli w zakresie korzystania z dostępnych e-zasobów i ich modyfikacja oraz tworzenie własnych, a także podniesienie kompetencji metodycznych nauczycieli w zakresie korzystania z aktywnych metod nauczania, w szczególności metod wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK).
                       Każdy z uczestników podczas realizacji projektu opracował i opublikował na platformie projektu dwa scenariusze zajęć z wykorzystaniem narzędzi TIK, które będą dostępne dla wszystkich nauczycieli uczestniczących w projekcie.
                      Kolejnym etapem będzie uczestniczenie nauczycieli w konferencjach i innych szkoleniach z zakresu stosowania TIK w nauczaniu, uczestniczenie w międzyszkolnych sieciach współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu, korzystanie z TIK i e-zasobów na zajęciach edukacyjnych realizowanych przez nauczycieli uczestniczących w szkoleniu.

            Nasza szkoła uczestniczy w rządowym programie rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „AKTYWNA TABLICA’’ na lata 2020-2024. Nauczyciele naszej szkoły napisali projekt w celu zgromadzenia pomocy dydaktycznych i innowacyjności prowadzenia zajęć. W ramach programu zakupiliśmy sprzęt: UWAGA SŁUCHOWA PRO-  innowacyjny system do prowadzenia terapii audiopsychofonologicznej opartej na metodzie Tomatisa.- 43,500 zł.  Program finansowany jest w 80% ze środków budżetu państwa i w 20% z wkładu własnego organów prowadzących szkołę.

                      Zgodnie z warunkami zawartymi w regulaminie projektu, dwie nauczycielki wzięły udział w szkoleniu w zakresie funkcji i obsługi zakupionych urządzeń i oprogramowań wchodzących w skład sprzętu („Akademia Terapeutów Uwagi Słuchowej PRO”- certyfikowane szkolenie z audio-psycho-fonologii kształcące terapeutów metody prof. Alfreda Tomatisa). 

            Szkoła Podstawowa w Iłowej rozpoczęła współpracę z Niepubliczną Szkołą Podstawową w Lubsku oraz Szkołą Podstawową w Osiecznicy, biorącymi udział w programie w celu  wzajemnej wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie wykorzystywania TIK w edukacji. Za sprawną realizację Programu odpowiedzialny jest e-koordynator, został również powołany Nauczycielski Zespół Samokształceniowy, którego celem jest wspieranie dyrektora i nauczycieli w zorganizowaniu pracy szkoły z wykorzystaniem TIK.

                    Do  napisania kolejnego projektu  EDUKACJA  PRZYSZŁOŚCI byli również zaangażowani nauczyciele naszej szkoły. W bieżącym roku szkolnym nasza placówka otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 134,400 zł, które pozwoli zrealizować inicjatywę edukacyjną Ministerstwa Edukacji i Nauki – LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

            Wyposażenie pracowni w sprzęt technologiczny ułatwi budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM. To angielski skrót od słów - nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka. Dzięki temu uczniowie będę mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i w ten sposób zdobywać praktyczne umiejętności, a lekcje staną się jeszcze ciekawsze i zaangażują tych mniej zaangażowanych do tej pory:)

             

                       

             

        • Walentynki :)
          • Walentynki :)

          • Poniedziałek 14 lutego upłynął w naszej szkole w atmosferze miłości i przyjaźni. A wszystko to z okazji walentynek. Już od rana panował u nas wyjątkowy nastrój - zaobserwować można było odświętny wystrój korytarza oraz klas.

            Dla uczniów naszej szkoły ten dzień stał się okazją do wspólnej zabawy i pokazania, jak dobrze i wesoło jest nam razem. Celem tego dnia było zachęcanie dzieci do okazywania uczuć innym osobom oraz wzmocnienie przyjaźni.

            Wiele radości sprawiła wszystkim klasowa poczta walentynkowa. Tego dnia nie zabrakło kartek, serduszek, lizaków i innych przyjemności.

            Walentynki były również okazją do rozmów o wzajemnym szacunku  i kulturze wypowiedzi. Mówiono o tym , jak ważne jest sprawiania sobie symbolicznych przyjemności, którymi są  dobre słowa, pochwały i komplementy.

            Zadbajmy o to , aby walentynki nie trwały tylko jeden dzień , ale cały rok!  Pamiętajmy o tym , że ,,miłe słówka” poprawiają humor i ułatwiają relacje międzyludzkie :)

             

            Elżbieta Biłyk- Krzysztofiak, Agnieszka Haczkiewicz, Elżbieta Kalinowska, Elżbieta Rzepa

          • GÓRA GROSZA

          • Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

            Tradycją w naszej szkole stała się prowadzona już od kilku lat akcja "Góra Grosza”. Od września do końca grudnia zbieraliśmy w klasach monety.  Udało mam się zebrać łącznie około 98,80 kg monet !!! Zapakowane zostały do 13 paczek  i wysłane do organizatora akcji – Towarzystwa Nasz Dom i Poczty Polskiej.

             

            I miejsce

            Klasa I B, która zebrała 13,3 kg monet

             

            GRATULACJE

             

            Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w akcji Góra Grosza 2022.

            W szczególności chciałabym podziękować uczniom klasy VII A, którzy pomagali przeprowadzić tę akcję: posortowali, policzyli i przygotowali paczki, są to: Agata Korsak, Klaudia Śmiłowska, Maria Handzlik, Nikola Kleszczyńska, Oliwia Tokarz, Julia Poprawska, Maja Woźniak, Antonina Lesiuk, Anna Żyworonek, Zofia Szabat, Wiktoria Pietrzak,  Adrian Sych, Patrick Krupa, Jakub Bielecki, Grzegorz Tomczykowski.

             

            DZIĘKUJEMY :))

             

                                                                                                                                                                 Elżbieta Rzepa

        • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Informatyczny” w roku szkolnym 2021/2022 (sesja jesienna)
          • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Informatyczny” w roku szkolnym 2021/2022 (sesja jesienna)

          • 25 października 2021 roku 28 uczniów naszej szkoły przystąpiło do Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Informatyczny". Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki. Z tego powodu pragniemy złożyć gratulacje wszystkim uczniom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie, wykazując szczególne zainteresowanie przedmiotem, zaangażowanie w naukę i ambicję.

            Wśród laureatów znaleźli się uczniowie z naszej szkoły :-)

            1. Jan Wiśniewski klasa 2 210 punktów laureat, 14. miejsce w kraju
            2. Michał Grzywaczyk klasa 2 170 punktów laureat, 22. miejsce w kraju
            3. Piotr Zarzeczny klasa 3 190 punktów laureat, 21. miejsce w kraju
            4. Wojtek Surdyka klasa 3 185 punktów laureat, 22. miejsce w kraju
            5. Natalia Baros klasa 5 185 punktów laureat, 20. miejsce w kraju
            6. Igor Marzec klasa 6 180 punktów laureat, 21. miejsce w kraju
            7. Piotr Kowal klasa 7 260 punktów laureat, 10. miejsce w kraju
            8. Piotr Krzysztofiak klasa 7 205 punktów laureat, 21. miejsce w kraju
            9. Marcin Milewski klasa 8 205 punktów laureat, 21. miejsce w kraju

            Maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia: 315

             

            Koordynatorzy: Joanna Jakimiuk, Małgorzata Swadowska

             

          • Sukces siatkarek szkolnych


          • Na jesieni 2021 r nasza szkoła była organizatorem 2 turniejów eliminacyjnych oraz turnieju wojewódzkiego mini siatkówki dziewcząt. Turnieje rozgrywane w ramach „Igrzysk dzieci”  prowadzone przez Szkolny Związek Sportowy, były wielkim sukcesem uczennic naszej szkoły.

            Drużyna w składzie: Oliwia Tokarz, Anna Żyworonek, Anna Kniaziuk, Eliza Trojanowicz, Diana Kuzmenko, Maja Woźniak, Blanka Srebniak, Natalia Waga, Klaudia Powalewska, Lena Gątnicka, Anita Rzepiel po wygraniu turnieju powiatowego, zajęciu pierwszego miejsca w turnieju rejonowym, osiągnęły historyczny sukces zajmując 2 miejsce w finale wojewódzkim.

            Opiekunem drużyny oraz organizatorem turniejów był trener Tomasz Słomiński.

            Serdecznie gratulujemy „Jaszczurkom” i opiekunowi wielkiego sukcesu.