„Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt,
Już dziś wyruszaj ze mną tam.
Zobaczysz, jak przywita pięknie nas
Warszawski dzień…”
Podążając za słowami piosenki Czesława Niemena „Sen o Warszawie”, uczniowie klas ósmych 3 kwietnia 2023r. wyruszyli pociągiem do stolicy naszego państwa. Warszawa to miasto, do którego warto wracać, o czym przekonaliśmy się po raz drugi. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od gry terenowej Questy – Wyprawy Odkrywców „Z PTTK na szlakach niepodległości”, której trasa prowadziła przez okolicę Starego Miasta, Traktu Królewskiego, Grobu Nieznanego Żołnierza.
W pierwszym dniu wycieczki zwiedzaliśmy PGE Narodowy. Mieliśmy okazję udać się do punktu widokowego, szatni reprezentacji Polski i pomieszczeń odnowy biologicznej. Zobaczyliśmy też z bliska płytę boiska. Osobiście przekonaliśmy się, gdzie swoje miejsce w szatni ma Robert Lewandowski.
Zwieńczeniem tego dnia był pobyt na Powązkach Wojskowych. Podążając za przewodnikiem przez ten wyjątkowy w Warszawie cmentarz, zobaczyliśmy kwatery żołnierzy, którzy walczyli w polskich powstaniach, a także I i II wojnie światowej. Na mogiłach Rudego i Alka – bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego zapaliliśmy znicze, gdyż chcieliśmy uczcić 80 rocznicę śmierci Jana Bytnara i Macieja Dawidowskiego.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w Sejmie RP przy ulicy Wiejskiej. Najpierw stawiliśmy się w Dziale Przepustek, a następnie udaliśmy się na odprawę, gdzie zrewidowano nasze plecaki i torby. Po przejściu przez bramki kontrolne wyruszyliśmy wraz z przewodnikiem do Centrum dla Zwiedzających. Nasza wycieczka po tym obiekcie obejmowała: przejście podziemnym korytarzem, gdzie prezentowanabyła wystawa dotycząca sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej oraz makieta współczesnego kompleksu budynków sejmowych, wizytę na galerii Sali Posiedzeń Sejmu, w której odbyła się krótka prelekcja dotycząca historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.
Po wizycie w budynku Sejmu udaliśmy się do Muzeum Narodowego. Każdy ósmoklasista mógł indywidualnie pochylić się nad sztuką. Jednak największe emocje wzbudził w nas obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.
Po południu komunikacją miejską wyruszyliśmy do Wilanowa. W muzeum wilanowskim podziwialiśmy eksponaty oraz dowiedzieliśmy się o historii tego miejsca na przestrzeni wieków.
Uczestnicy wycieczki wzięli także udział w warsztatach tańca dawnego. Instruktorka opowiedziała nam o codziennym życiu w czasach panowania króla Jana III Sobieskiego. Pokazała układy tańca dawnego, ukłony i elementy etykiety obowiązującej na dworze króla Jana III. Spróbowaliśmy swoich sił w tej formie rozrywki pod czujnym okiem ekspertki.
W ostatnim dniu naszej wycieczki odwiedziliśmy siedzibę Radia Polskiego, gdzie obserwowaliśmy realizację audycji „na żywo” w studiach Czwórki, Polskiego Radia Kierowców i Polskiego Radia Dzieciom. Największe wrażenie zrobiło na nas Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, gdzie nasz uczeń – Antek Holski mógł zagrać na fortepianie koncertowym.
Zwieńczeniem naszej wycieczki był wjazd na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki. Z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę Warszawy.
Po stolicy przemieszczaliśmy się głównie metrem, które po raz drugi zdecydowanie okazało się ulubionym środkiem transportu młodzieży z Iłowej.
Mieliśmy czas, aby nawiązać relacje koleżeńskie, wspólnie pobawić się, porozmawiać
i pozwiedzać.
Warszawa ponownie zaintrygowała i zachwyciła, może niektórzy z nas zanucą „Sen
o Warszawie” zwracając uwagę na fragment – „Najpiękniejsze dni, zostawiłem tam kolorowe sny…”
Organizatorki: D.Holska, E. Osińska.