12 października 2023 r. uczniowie z klasy 4a i 4b wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Żagania.
Pierwszym punktem naszej wyprawy było Muzeum Obozów Jenieckich. Zwiedzanie tego obiektu wywarło na uczniach ogromne wrażenie, gdyż bezpośrednio mieli okazję poznać historię lokalną powiązaną z patronem naszej szkoły.
Stalag Luft 3 to niemiecki obóz jeniecki, który podczas II wojny światowej, przeznaczony był dla zatrzymanych lotników alianckich. Na przełomie lat 1944-1945 przetrzymywano tam 10 tysięcy jeńców, w tym około 100 Polaków. Do precedensowej ucieczki doszło w nocy z 24 na 25 marca 1944 r. Przygotowywano się do niej dużo wcześniej: zbierano fałszywe dokumenty, cywilne ubrania, mapy, a przede wszystkim kopano tunele („Dick”, „Tom” i „Harry”), które miały prowadzić ku wolności. Przez specjalnie wykopany tunel („Harry”) o długości 111 metrów i głębokości około 10 metrów, zdołało uciec 76 jeńców. Niestety, okazało się, że tunel jest za krótki i kończy się przed linią lasu. Po zauważeniu ucieczki, na terenie Niemiec ogłoszono wielką obławę. W rezultacie tylko trzem jeńcom udało się zbiec skutecznie, pozostałych 73 uciekinierów ujęto. Na podstawie rozkazu Hitlera rozstrzelano 50 schwytanych jeńców, w tym 6 Polaków.
Czwartoklasiści nie tylko mieli okazję zwiedzić nowe ekspozycje Muzeum Obozów Jenieckich, ale także uczestniczyć w konkursie rozpoznawania flag i guzików żołnierskich. Deszczowa pogoda pokrzyżowała nam plany związane z ogniskiem.
Drugim punktem naszej wycieczki był Poaugustiański Zespół Klasztorny. Tam zwiedziliśmy żagańską bibliotekę klasztorną, która od XV wieku należała do najsłynniejszych na Śląsku. Do dziś zachowała się niemal w nienaruszonym stanie. Jej wnętrze słynie z doskonałej akustyki (o czym przekonaliśmy się osobiście), które zawdzięcza specjalnie ukształtowanemu sklepieniu nazywanym sklepieniem szeptanym. Szeptem można w niej porozumieć się, będąc nawet w przeciwległych miejscach pomieszczenia. W bibliotece wrażenia na nas zrobiła posadzką z piaskowca i drewna dębowego, dzięki której do dzisiaj w tym zabytkowym miejscu nie ma problemów z wilgocią.
Ciekawe ile tajemnic kryją te 600 letnie mury? Ile sekretów zachowało się w tych starych księgach?
To były ważne lekcje historii. Zachęcamy inne klasy z naszej szkoły do poznawania historii lokalnej, bo na naszym terenie jest wiele interesujących miejsc, które warto odwiedzić!
M.Góra, E.Osińska, I.Kalińska -Jarosz