• ŚWIĄTECZNE ODWIEDZINY TEATRU

          •      W przedświąteczny czwartek, 21 grudnia, uczniowie klas: 6a, 6b i 6c wybrali się do Gorzowa Wielkopolskiego na spektakl „Opowieść wigilijna”. Przedstawienie rozgrzało serca całej widowni. Treść bestsellera Dickensa wskazuje, co powinno być najważniejsze. To miłość i bliscy nadają sens naszemu życiu i warto o tym pamiętać, nie tylko przed świętami. Tuż po spektaklu na scenie pojawili się niespodziewani goście, którzy dodatkowo wzbudzili gromki aplauz publiczności. Panowie Mikołaje poczęstowali każdego widza pyszną słodkością. Najlepsze czekało nas na koniec. Mieliśmy okazję zwiedzić Teatr  im. J. Osterwy od kulis. Stanowisko inspicjenta, garderoba, charakteryzatornia, rekwizytornia, warsztat stolarski to tylko niektóre miejsca, które udało nam się zobaczyć. Największe wrażenie zrobiła na nas jedyna w Polsce obrotowa scena, z tajemniczymi schowkami i schodami. Teatr to naprawdę magiczne miejsce!  Pracownicy potraktowali nas bardzo życzliwie, za co uprzejmie dziękujemy. Polecamy i zachęcamy do odwiedzenia teatru. Pozytywne emocje gwarantowane!

             

                                                              Katarzyna Czuchnowska, ks. Mariusz Rogala i Aurelia Lichtańska

          • Życzenia

          •       

            Już na niebie śnieżek tańczy,

            w kuchni zapach pomarańczy.

            Na sankach dzieci zjeżdżają

            i uśmiechy wielkie mają.

             

            Już choinka przystrojona

            świętowania przyszła pora.

            Do modlitwy wstańmy wszyscy

            każdy człowiek sobie bliski.

            Autorzy wiersza: uczennice z koła polonistycznego

             

             

                  Pięknych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze miłości, radości i magii.

                  Niech moc wigilijnego wieczoru przyniesie chwile wytchnienia, refleksji i spokoju,

            a nadchodzący rok upłynie pod znakiem samych szczęśliwych dni.

            Społeczność Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Iłowej          

          • Jarmark Bożonarodzeniowy

          • Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego nasza szkoła miała swoje stoisko ze słodkościami. Cel zbiórki był jak zwykle szczytny- otworzyliśmy swoje serca dla mieszkanki Iłowej pani Małgorzaty Raba, która od lat jest sparaliżowana i potrzebuje rehabilitacji. Pani Małgorzata jest mamą naszej uczennicy, Marysi.  Udało nam się uzbierać kwotę w wysokości 5268,80zł, którą przekażemy Fundacji Pomagam. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc- przecież właśnie o to chodzi w te święta.

          • KARTKA BOŻONARODZENIOWA Z IŁOWSKIM AKCENTEM

          • Miło nam poinformować, że nasi uczniowie zostali docenieni w konkursie plastycznym na Iłowską Kartkę Bożonarodzeniową. Nagrody zostały wręczone przez burmistrza Iłowej Pana Pawła Lichtańskiego podczas niedzielnego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Laureatem w kategorii wiekowej klas I-III został Michał Jędras z klasy I b, natomiast wyróżnienia otrzymały: Lena Zarzycka oraz Amelia Pietras z klasy III b. W kategorii wiekowej klas IV-VIII główna nagroda powędrowała do Zofii Bober z klasy IV b, natomiast wyróżnione zostały: Milena Mesjasz i Weronika Góra z klasy VI c. Gratulujemy! 

            PS Na kartkach królował oczywiście nasz chart:)

            Anna Bober

          • Nasi uczniowie w etapie ponadwojewódzkim

          • Dnia 14.12.2023r. poznaliśmy wyniki etapu wojewódzkiego XXIX Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768–1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego. Za Wolność Waszą i naszą” nasi uczniowie Piotr Zarzeczny kl. 5a i Maja Zawada kl. 6c zakwalifikowali się do etapu ponadwojewódzkiego, który odbędzie się 14 marca 2024 r.

            Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów.

                               E. Osińska, M. Żołnowska

          • Ho! Ho! Ho! Mikołajki...

          • Ho! Ho! Ho! Mikołajki

            Ile róż w ogrodzie,

            Ile gwiazd na niebie,

            Tak ja, Mikołaju,

            Bardzo kocham Ciebie!

               6 grudnia, jest od wielu lat dniem, który lubi każdy uczeń, zarówno mały, jak i duży. Tak było również i w tym roku, gdy wspólnie mogliśmy celebrować mikołajki. Uczniowie klas I – III z utęsknieniem czekali na przyjście Mikołaja.Przyszli do szkoły pięknie przebrani, w czerwone stroje i mikołajkowe czapki.Podczas zajęć edukacyjnych poznali historię Św. Mikołaja, oglądali filmy, śpiewali piosenki, tańczyli   i wykonywali ciekawe prace plastyczne.

            Mikołaj przybył do dzieci ze swoimi Elfami. Był bardzo hojny, wręczył dzieciom wspaniałe podarki, które sprawiły im wiele radości. Jak co roku, w rolę Świętego Mikołaja wcielił się też pan burmistrz Paweł Lichtański i radni, którzy obdarowali dzieci słodyczami. Dla wszystkich uczniów był to wyjątkowy i niezapomniany dzień. Dziękujemy Mikołaju :)

                                                                                                                    Małgorzata Swadowska

            Elżbieta Kalinowska

            Elżbieta Biłyk- Krzysztofiak

             

             

          • Konkursy przedmiotowe

          • Dziś w naszej szkole zakończyły się konkursy przedmiotowe. Do etapu rejonowego przechodzą:

            j. polski: Patrycja Poniewierka kl. 7c

            matematyka: Diana Kuzmenko kl. 7c

            j. angielski: Wojciech Surdyka kl. 5a, Julia Procyszyn kl. 7b

            j. niemiecki: Klaudia Vel Kosowska Wrzal 7b, Zofia Stanisławska 8a 

            biologia: Julia Sobków kl. 8a

            historia: Piotr Zarzeczny kl. 5a, Maja Zawada kl. 6c 

            Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach!

             

          • ANDRZEJKI KLAS I-III

          • 30 listopada w naszej szkole przebiegał pod hasłem andrzejek. Uczniowie klas 1-3 udali się do sali Biblioteki Kultury, która tego dnia zamieniła się w miejsce czarów, magii i dobrej zabawy.

            Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw mógł potańczyć, wziąć udział w konkursie oraz powróżyć. Dziewczynki i chłopcy z zapałem przekłuwali papierowe serca, aby odczytać imię swojej sympatii. Losowali zawody, które w przyszłości może będą wykonywali. Był wyścig butów oraz czarodziejskie kubeczki i gwiazdy. Katalog wróżb był obszerny i każdy mógł sobie wywróżyć coś wyjątkowego. Andrzejki były wspaniałą okazją do dobrej zabawy oraz kultywowania tradycji i zwyczajów polskich.

            Wychowawcy klas I-III

          • WYCIECZKA MIKOŁAJKOWA KLAS 7

          • Jaki jest idealny przepis na wycieczkę mikołajkową? To połączenie aktywności, zabawy i kultury filmowej- oczywiście w odpowiednich proporcjach. Czyli coś dla ciała i ducha. Okazję, aby się o tym przekonać, miały klasy siódme, które odwiedziły park trampolin oraz kino w Lubinie. Nastroje dopisywały, a wyjazd był znakomitą ODSKOCZNIĄ od codzienności szkolnej.

            Anna Bober

          • TROPICAL ISLAND

          •     Kiedy za oknem śnieg i mróz, warto wygrzać się w tropikach! Do gorącej krainy pod Berlinem, 1 grudnia, wybrały się klasy szóste. Temperatura +26 stopni i park wodny sprawiły naszym uczniom mnóstwo radości. Pięć godzin wodnej aktywności i nieustanny uśmiech zagwarantowały pozytywną energię, która na pewno wystarczy na cały grudzień :). Taka wycieczka to najlepszy prezent mikołajkowy. Wychowawczynie klas szóstych: Katarzyna Czuchnowska, Joanna Jakimiuk i Aurelia Lichtańska dziękują opiekunom, którzy dołączyli do naszej wyprawy-pani Dominice Świder i panu Tomaszowi Słomińskiemu.

            Wychowawczynie klas VI

          • 2023-11-30 ANDRZEJU, ANDRZEJU, DOBRĄ WRÓŻBĘ NAM DAJ!

          • 30 listopada uczniowie naszej szkoły przenieśli się w zaczarowany świat magii. Podczas przerw  wróżbitki i jasnowidze z Samorządu Uczniowskiego, przepowiadali przyszłość chętnym uczniom i nauczycielom. Można było dowiedzieć się, kto jest nam pisany, kim będziemy w przyszłości, jaka sława nas czeka oraz czy spełni się nasze marzenie (odpowiadała na to pytanie czarodziejska kula). Gościem specjalnym był lamorożec, z którym można było zrobić sobie zdjęcie. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić.Warto wspomnieć, że ze świętym Andrzejem wiążą się również ludowe przysłowia. Jedno z nich najbardziej pasowało do aury za oknem: Gdy święty Andrzej ze śniegiem bieży, sto dni śnieg na polu leży. Czy i ta przepowiednia się sprawdzi? Zobaczymy...

            A. Bober

          • SKO

          • TalentowiSKO to Program dedykowany dla wszystkich uczniów niezależnie od wieku. Przewiduje promocję wiedzy zarówno wśród dzieci ze szkół podstawowych, jak i młodzieży przygotowującej się do matury. Program został skonstruowany tak, aby jego uczestnicy mogli odkrywać swoje talenty, rozwijać je i dzięki temu osiągać sukces.

            Co zyska Twoje dziecko, biorąc udział w Programie?

            • Rozwinie umiejętności społeczne i zdobędzie wiedzę, która pozwoli na funkcjonowanie w społeczeństwie wolnorynkowym.
            • Nauczy się szacunku do pracy i pieniądza oraz tego, jak zarządzać swoimi własnymi zasobami finansowymi.
            • Poszerzy wiedzę w obszarze przedsiębiorczości, dzięki czemu będzie mogło dostrzec swoje talenty i je rozwijać.

            Dlaczego powstał Program TalentowiSKO?

            W programie edukacyjnym dla szkół podstawowych nie ma przedmiotu, który wprowadzałby dzieci i młodzież w świat przedsiębiorczości. Dopiero uczniowie szkół średnich mają szansę zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z ekonomią, finansami i zasadami funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej. My wiemy, że ta wiedza jest kluczowa, aby już od najmłodszych lat kształtować dobre nawyki w zakresie finansów i przedsiębiorczości. Dlatego powstał Program TalentowiSKO. Ma on być źródłem wiedzy na temat przedsiębiorczych postaw dla dzieci i młodzieży. Chcemy dać uczniom szansę na wcześniejsze wypracowanie nawyków systematycznego oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi.

            Chcemy przekonać Was, że warto uczyć dzieci podstaw finansów, dlatego przygotowaliśmy kilka argumentów. Wiedza z tego obszaru:

            • Kształtuje przedsiębiorczą postawę u dziecka,
            • Pozwala tworzyć bilans zysków i strat, na podstawie którego może ono podejmować uzasadnione decyzje życiowe,
            • Przygotowuje do znalezienia pracy nawet w najbardziej wymagających branżach,
            • Pozwala na racjonalne oszczędzanie,
            • Wskazuje, jak zarządzać swoim domowym budżetem,
            • Pokazuje, że pieniądze są odpowiednikiem pracy i aby je zarobić, trzeba się wysilić. Tym samym uświadamia, że należy szanować pieniądze.

             

            Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do programu TalentowiSKO. Wszystkie osoby, które chcą założyć książeczkę oszczędnościową prosimy o zgłaszanie się do opiekunów programu:

            Elżbieta Rzepa

            Dorota Pietras

            Dodatkowe informacje są na stronie : https://www.talentowisko.pl/

          • Nocowanie w szkole

          • Uczniowie z klasy VIII a nocą zawładnęli szkołą. Z 17 na 18 listopada 2023r. w nocy aula zamieniła się w wielką sypialnię, jadalnię i salę filmową, a szkoła stała się placem zabaw, chowanek- szukanek- straszanek.  Uczniowie bawili się świetnie. Niektórzy uważali, że dołączyły do nich duchy byłych uczniów. Już myślimy o kolejnym biwaku w szkole. Przygodo trwaj ... Serdeczne podziękowania dla p. Danusi Holskiej.      

                                                                                                         wych. Beata Laskowska-Trzeciak

          • HAPPENING PATRIOTYCZNY

          • 11 listopada 2023 roku obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odrodzenia Polski po 123 latach niewoli w roku 1918.
            Dzień przed tą rocznicą - 10 listopada (w piątek) - w naszej szkole odbył się happening patriotyczny. Jego ideą było publiczne zademonstrowanie własnego patriotyzmu. Każdy uczeń oraz pracownik szkoły mógł to zrobić przypinając do piersi biało-czerwony kotylion lub małą flagę.

            Zadano uczniom naszej szkoły pytanie: – Dlaczego uczestniczysz w happeningu?

            Uczniowie odpowiadali: Mamy biało-czerwone kotyliony, bo chcemy obchodzić święto narodowe, czujemy się patriotami, szanujemy Polskę, bo to jest nasza ojczyzna.

            Wszystkim uczestnikom happeningu serdecznie dziękuję!

                                                                                                                  Ewelina Osińska

          • Warsztaty z Mobilnymi Laboratoriami Przyszłości (MLP)

          • Czym charakteryzują się innowacje technologiczne na miarę XXI wieku? Jak powstaje wydruk 3D? Czym jest sztuczna inteligencja? Do czego służą mikrokontrolery? Tego wszystkiego dowiadują się codziennie dziesiątki uczniów w polskich szkołach podstawowych. Jest to możliwe dzięki Programowi Laboratoria Przyszłości i jego projektom, m. in. Mobilnym Laboratoriom Przyszłości, które we wrześniu 2022 r. wyruszyły na drogi wszystkich województw. Zespoły edukatorów z pasją prowadzą dla uczniów interaktywne, pełne zabawy lekcje, wspierając rozwój kompetencji przyszłości oraz kluczowych umiejętności takich jak: kooperacja, komunikacja, kreatywność, krytyczne myślenie. Pokazują jak w praktyce można wykorzystywać sprzęt zakupiony dzięki Programowi Laboratoria Przyszłości.

            Dzięki programowi, w każdej szkole podstawowej znajduje się drukarka 3D, mikrokontrolery, nowoczesne lutownice oraz sprzęt do nagrań audiowizualnych, dodatkowo szkoły mogły zakupić sprzęt z listy blisko 180 pozycji katalogu dodatkowego, w tym nowoczesne mikroskopy, teleskopy, Gogle VR, narzędzia i wyposażenie pracowni technicznej, kulinarnej, szwalniczej i innych a także roboty, nagłośnienie, greenscreen oraz mnóstwo innych propozycji. Laboratoria Przyszłości to największy w Polsce program edukacyjno-technologiczny realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z partnerami. Dzięki tej wyjątkowej – nie tylko w skali krajowej, ale i międzynarodowej – inwestycji w edukację, szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt o wartości ponad 1 mld zł. Drukarki 3D, sprzęt audio-video, czy mikrokontrolery już od września 2022 r. obowiązkowo są wykorzystywane podczas zajęć szkolnych i pozwalają uczniom rozwijać kompetencje przyszłości, realizować własne projekty i doskonalić umiejętności przydatne na nowoczesnym rynku pracy. Laboratoria Przyszłości opierają się na tzw. kierunkach STEAM (ang. science, technology, engineering, art, mathematics, czyli nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce i zapewnienie im warunków do wejścia w przesycony technologią świat z odpowiednimi kompetencjami. Realizację tego celu umożliwia zapewnienie powszechnego dostępu do nowoczesnych technologii oraz wsparcie nauczycieli poprzez m.in. poprowadzenie lekcji pokazowych w szkołach w ramach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Mobilne Laboratoria Przyszłości od września 2022 r. w sposób praktyczny wspierają uczniów i nauczycieli w wykorzystywaniu możliwości sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            14 listopada do naszej szkoły zawitał jeden z zespołów edukatorów z programu Mobilne Laboratoria Przyszłości.

            Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach z druku 3D, podczas których projektowali breloczki do kluczy na darmowej stronie https://doodle3d.com/ oraz w zajęciach z wirtualnej rzeczywistości przy pomocy Google VR.

            Nauczyciele biorący udział w szkoleniu: Joanna Jakimiuk, Małgorzata Swadowska, Anna Stolarek, Katarzyna Żołnowska, Mieczysław Jakubowicz. 

            Dziękujemy zespołowi MLP za przeprowadzenie kreatywnych zajęć w naszej szkole.

             

            Joanna Jakimiuk, Katarzyna Żołnowska

            #LaboratoriaPrzyszłości #MLP

          • NASZE WYSTĘPY

          •  

            ​​​ 105.rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy apelem w Bibliotece Kultury w Iłowej. Uczniowie wystąpili dwukrotnie-10 i 11 listopada. Przedstawienie przygotowała klasa 6c, a śpiewem i wspaniałym tańcem z flagami występ wsparły uczennice z klas: 6a, 6b i 7a. Cieszymy się, że w sobotę-11 listopada mogliśmy wystąpić dla mieszkańców Gminy. Wiemy, że nasz występ wzruszył i skłonił do refleksji, a długie oklaski zapamiętamy na zawsze. Wierszem, piosenką i tańcem mogliśmy oddać hołd naszej Ojczyźnie oraz przypomnieć, czym jest patriotyzm. Serdecznie dziękujemy pani Elżbiecie Rzepie za piękną scenografię, a widzom za każde dobre słowo o naszym przedstawieniu. 

            Występ przygotowały panie: Kamila Kubacka-Rettinger, Anna Wojciechowska oraz Aurelia Lichtańska.

             

            Galeria: A. Żyworonek

          • P jak PATRIOTYZM

          •  Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w uroczystościach gminnych z okazji 105.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej. Następnie poczty sztandarowe, delegacje zakładów pracy, szkół, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy Iłowej uczestniczyli w Apelu Poległych przy Pomniku Obrońców Ojczyzny.  Szkołę Podstawową im. Lotników Alianckich reprezentowali uczniowie: Julia Sobków, Karolina Holska, Grzegorz Kaliciak (sztandar szkoły),Natalia Baros, Kornelia Baros, Lena Baros, Natalia Waga, Michał Partyka, Wojciech Terlecki (sztandary Sybiraków). Wiązankę kwiatów złożyła delegacja w składzie- Pani dyrektor Beata Laskowska- Trzeciak wraz z uczniami: Hanną Janus, Zofią Bober i Igorem Ślebiodą.

            Anna Bober

          • Dni Biblioteki

          • Ach, cóż to był za tydzień! 

            W dniach od 23 do 27 znacznie nasilił się ruch w szkolnej bibliotece, ponieważ trwały „DNI BIBLIOTEKI”. Uczniowie nie tylko wypożyczali więcej książek, ale przychodzili, by wziąć udział w różnych konkursach. Cukierków i słodyczy starczyło dla wszystkich:)

             

            20 uczniów z klas 4-6 zabawiło się w detektywów i wzięło udział w konkursie „NA TROPIE ZAGADEK”. Karolina Majewska, Oliwier Merda, Lila Jarosz, Hanna Zenkner, Nadia Gilara, Oktawia Gut, Ola Kuchcik, Ola Najdek, Milena Stramiec, Piotr Sękowski, Weronika Góra, Laura Lichtańska, Hania Janus, Szymon Grzelak, Michał Grzywaczyk, Zuzia Grzywaczyk, Filip Brykowicz, Seweryn Rusek, Szymon Kowal wytropili 15 zagadek i na kartkach zapisali odpowiedzi. W nagrodę, na każdego „detektywa” w bibliotece czeka słodka niespodzianka.

             

            Wszyscy chętni uczniowie próbowali swoich sił w układaniu budowli z nieaktualnych już kart bibliotecznych. Ćwiczyli w ten sposób sprawność rąk i koncentrację uwagi. Rekordzista, Wiktor Duraj z klasy 1b, zbudował wieżę z 57 kart. Drugie miejsce zajął Wania Nemchenko z klasy 2b, który ułożył budowlę z 52 kart. Inni uczniowie biorący udział w tej konkurencji, to min.: Zuzia Jancałowska, Juliana Woźniak, Michał Jędras, Milena Stramiec, Julia Piskorska … Konkurencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, więc trudno wymienić wszystkich uczniów.

             

            Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs ODGADNIJ Z JAKIEJ JESTEM BAJKI?”. Każde dziecko ciągnęło pytanie, próbowało swoich sił w czytaniu i udzielało odpowiedzi. Natomiast uczniowie  kl. 7 – 8 mogli sprawdzić swoją wiedzę w „Konkursie ze znajomości (nie tylko) lektur”.

             

            Nadal w bibliotece trwa KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI - oferta Księgarni w Tuliszkowie. Można kupić książeczki w cenie już od 2 zł.: bajeczki, kolorowanki, wyklejanki, zgadywanki, quizy. Fajne książki do czytania oraz do nauki (słowniki, repetytoria).


            Konkurs plastyczny

            W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego jako hasło przewodnie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało: „TU KWITNIE WYOBRAŹNIA”. Pod takim hasłem został ogłoszony konkurs plastyczny. Zadaniem uczniów jest wykonanie dowolną techniką dowolnej pracy plastycznej płaskiej bądź przestrzennej (rzeźba, płaskorzeźba, papieroplastyka), tak jak im podpowie wyobraźnia, dotyczącej treści jednej z książek znajdujących się w naszej szkolnej bibliotece.

            Wyzwanie konkursowe podjęli uczestnicy kółka polonistycznego, prowadzonego przez p. Anię Bober. Już wpłynęły pierwsze prace.

            Podpisane prace można przynosić do biblioteki szkolnej do 30 listopada.

             

            Wszystkim Uczniom dziękuję za udział w zabawie.

            Irena Jarosz


            ***

             

            „NA TROPIE ZAGADEK”

            Czy Wy też odpowiedzielibyście poprawnie na te zagadki?

            ZAGADKA NR 1

            W jakiej to rodzinie, proszę mi powiedzieć, „z” stoi na końcu, „a” stoi na przedzie? Dzieci w tej rodzinie jest dwadzieścia czworo, a i w tej zagadce one udział biorą.

            odpowiedź: alfabet

            ZAGADKA NR 2

            Lubię ciepło, lubię słońce, gdy w doniczce siedzę.
            I mam bardzo ostre kolce, choć nie jestem jeżem.

            odpowiedź: kaktus

            ZAGADKA NR 3

            Parys miał w koszyku 3 jabłka, które rozdał 3 boginiom tak, że każda z nich dostała jedno jabłko, ale jedno jabłko zostało w koszyku. Jak to możliwe?

            odpowiedź: jedna bogini dostała jabłko z koszykiem

            ZAGADKA NR 4

            Bociana dziobał szpak. Potem nastąpiła zmiana i szpak dziobał bociana.

            Potem były jeszcze trzy takie zmiany. Ile razy szpak był dziobany?

            odpowiedź: 0

            ZAGADKA NR 5

            Szły gęsi gęsiego – jedna za drugą. Ile było gęsi?

            odpowiedź: 3

            ZAGADKA NR 6

            Jeśli troje dzieci i ich trzy psy nie znajdowało się pod parasolem,
            to jak to się stało, że żadne z nich nie zmokło?

            odpowiedź: nie padało

            ZAGADKA NR 7

            Jaki owad z tego słynie, że brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie?

            odpowiedź: chrząszcz

            ZAGADKA NR 8

            Wymień trzy następujące po sobie dni bez podawania poniedziałku, wtorku, środy, czwartku, piątku, soboty ani niedzieli.

            odpowiedź: wczoraj, dzisiaj, jutro

            ZAGADKA NR 9

            Mama Kasi ma pięć córek. Jeśli imiona jej córek to odpowiednio Klara, Karolina, Klaudia, Kinga, to jakie będzie imię piątej córki?

            odpowiedź: Kasia

            ZAGADKA NR 10

            Kto wie co odłupać z drzewa lub z kamieni, żeby je w filary lub pomniki zmieniać?

            odpowiedź: rzeźbiarz

            ZAGADKA NR 11

            Jak nazwiesz takiego czarodzieja, który płomieniem żelazo skleja?

            odpowiedź: spawacz

            ZAGADKA NR 12

            Jak się zwie ten muzyk, który zagrać umie,
            gdy tylko dmuchnie w blaszany instrument?

            odpowiedź: trębacz

            ZAGADKA NR 13

            Tramwaj prowadzi motorniczy, szofer autem ludzi wozi,

            a jak się ten ktoś nazywa, kto końmi powozi?

            odpowiedź: woźnica

            ZAGADKA NR 14

            Wśród dzieciaków wiedzie prym, walczy z kapitanem złym.
            Przebiegłych sztuczek czasem używa, by Nibylandia była szczęśliwa.

            odpowiedź: Piotruś Pan

            ZAGADKA NR 15

            Na patyku zębów rządek. Znają je na pewno dzieci.
            Służą do równania grządek i do uprzątania śmieci.

            odpowiedź: grabie

             

             

             

             

             

             

          • CUKIEREK ALBO PSIKUS

          •  

            ​​​​W ostatni dzień października w krajach anglosaskich obchodzone jest święto Halloween, jako wigilia uroczystości Wszystkich Świętych. Związane jest ono ze zwyczajem sięgającym dawnej tradycji Celtów, którzy wierzyli, że 31 października duchy zmarłych odwiedzają żyjących. Tego dnia po korytarzach naszej szkoły przemierzały czarownice, wiedźmy, upiory, mumie i inne mroczne postacie. Było dużo śmiechu i zabawy, a wyobraźnia i kreatywność naszych uczniów nie znała granic.

            Ta krótka lekcja kultury krajów angielskiego obszaru językowego nauczyła nas bycia otwartym i tolerancyjnym na inne święta i kultury, nie zapominając jednak o tym, że w Polsce 1 listopada obchodzimy święto Wszystkich Świętych i wspominamy zmarłych.

            Zapraszamy wszystkich do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

            Samorząd Uczniowski