Zbliżają się wakacje i czas wolny dla dzieci. Drodzy rodzice i opiekunowie - apelujemy o czujność wobec swoich podopiecznych i kontrolę ich aktywności w sieci. Popularne wśród małoletnich wyzwania #challenge mogą doprowadzić do tragedii!
Dzieci i młodzież będą miały więcej wolnego czasu, który często spędzają przed monitorami komputerów czy telefonów. Drogi rodzicu, czy na pewno wiesz co w sieci ogląda Twoje dziecko?
W Internecie można znaleźć krótkie filmiki, na których różne osoby wykonują określone zadania. Wiele z nich ma pozytywny wydźwięk - udział w nich ma na celu wsparcie szczytnego celu np. zbiórki środków na leczenie chorego dziecka. Jednak znaleźć można coraz więcej challenge'y, które są niebezpieczne dla życia i zdrowia. Osoby małoletnie, oglądając takie treści, inspirują się, a w konsekwencji biorą udział w wyzwaniach, które często rozprzestrzeniają się po sieci bardzo szybko i już nie raz były powodem poważnych problemów ze zdrowiem u osób, które podejmowały się takich „zabaw”.
CHALLENGE to wyzwanie, które jest głównie dedykowane dzieciom i młodzieży. Pojawia się w internecie i wpływa na ich zachowanie.
O ile te o pozytywnym wydźwięku są niegroźne, o tyle wzięcie udział w tych niebezpiecznych, może doprowadzić do tragedii - utraty zdrowia, a nawet życia. Niestety, młode osoby zafascynowane krótkim filmikiem obejrzanym w Internecie, bez zastanowienia naśladują to, co zobaczyły, chcąc zaimponować swoim rówieśnikom. Nie myślą o konsekwencjach i ewentualnym zagrożeniu.
Cały czas lista wyzwań rośnie i pojawiają się coraz to inne. Ostatnio pojawiły się challenge związane z zażyciem jak największej ilości leków przeciwbólowych i popiciem ich napojem energetycznym lub alkoholem. Jest również challenge dotyczący kradzieży sklepowych, mający na celu udowodnienie swojego sprytu i odwagi lub taki,który zachęca do 48-godzinnej ucieczki z domu. Uczestnik musi upozorować swoje zniknięcie i spowodować jak największe zaangażowanie osób i służb w jego poszukiwania.
Niestety młodzi ludzie często podejmują ryzykowne zachowania, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, które za sobą niosą.
Apelujemy i alarmujemy !!
Drogi Rodzicu, żaden program komputerowy nie zastąpi nigdy Twojego czujnego oka !
Rozmawiajmy z dziećmi o niebezpieczeństwach, które mogą spotkać je w sieci. Uświadamiajmy, żeby nie ulegały presji, namowom kolegów czy chwilowej pokusie i nie dopuszczały do ryzykownych zachowań.
Agnieszka Haczkiewicz