• HALLOWEEN PARTY

          • 19 października odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka z okazji Halloween.  W tym roku w sali Biblioteki Kultury w Iłowej bawili się uczniowie klas IV-VIII. Organizatorem zabawy był Samorząd Uczniowski, który pod czujnym okiem opiekunów przeprowadził tę niezapomnianą i mrożącą krew w żyłach imprezę! Podczas dyskoteki można było również zasilić konto samorządu, kupując hallowinowe słodkości: babeczki, oczy czy szczęki.  Wampiry i czarownice zgodnie uznały, że zabawa była znakomita. Pan Jarosław Bareła pełnił podczas dyskoteki funkcję didżeja za co bardzo dziękujemy.

            Szczególne podziękowania kierujemy do Restauracji „Picaro” znajdującej się na stacji paliw Citronex, która przekazała Samorządowi Uczniowskiemu 80 kawałków pizzy. Pieniądze zarobione ze sprzedaży pomogą w organizowaniu kolejnych integrujących naszą społeczność szkolną wydarzeń.

            Dostaliśmy również poufną  informację J, że każdy, kto w najbliższy weekend poda    w restauracji hasło HALLOWEEN- zapłaci za każdą pizzę jedynie 25 zł. 

            Samorząd Uczniowski

             

          • PASOWANIE NA UCZNIA

          • 18.10. 2023r. pierwszoklasiści z naszej szkoły  zostali oficjalne włączeni do braci uczniowskiej, czyli pasowani na ucznia. W tym wyjątkowym wydarzeniu towarzyszyli im honorowi goście: Pani Dyrektor Beata Laskowska- Trzeciak,  Burmistrz Miasta i Gminy Iłowa Pan Paweł Lichtański oraz dumni rodzice.  Moment ślubowania był przeżyciem wyjątkowym i pełnym wzruszeń. Liczymy, że najmłodsi będą godnie reprezentować imię naszej szkoły i kultywować jej wzniosłe tradycje.

          • „Każdy dzień to zagadka”- spotkanie z pisarzami Magdaleną i Arturem Maciak

          •  

            W czwartek czwarte klasy uczestniczyły w lekcjach historii podczas wycieczki do Żagania, a w poniedziałek, 16 października, wzięły udział w spotkaniu autorskim w Bibliotece Kultury w Iłowej.

            Państwo Magdalena i Artur Maciak przyjechali do nas z Warszawy. Żeby dotrzeć na czas musieli wyjechać z domu o drugiej w nocy. Pisarzom towarzyszył syn, Jurek, który jest bohaterem kilku książek, pierwszym czytelnikiem, doradcą rodziców i uczniem 5 klasy. Państwo Maciak są autorami książek dla dzieci. Napisali, razem i osobno, około 30 książek, min.: „Odlotowa Sąsiedzka Agencja Detektywistyczna”, „Opowieści o bohaterskich dzieciakach”, „W obronie klimatu”, „Nazywam się Jerzyk”, „Magiczne święta Małgosi”, „Świąteczne opowieści zwierzaków”.

            Pomysły do swoich opowieści pisarze czerpią z życia. Większość opisanych historii wydarzyła się naprawdę. Ostatnią napisaną przez panią Magdę książką jest „Misja Marty”. Pani Magda osobiście w dziupli starego drzewa natknęła się na pachnicę dębową – rzadki rodzaj chrząszcza, który okazał się gatunkiem zagrożonym. To wydarzenie stało się zaczątkiem opowiadania o przygodach Marty, która wraz z rodziną, kolegami i mieszkańcami osiedla walczy o uratowanie przed wycinką drzew z chrząszczami.

            Oprócz ciekawych opowieści, pisarze przygotowali dla dzieci mnóstwo pytań dotyczących ekologii, powiedzeń, które rozumiemy, chociaż nie tłumaczymy dosłownie (np. „dzieci i ryby głosu nie mają”, „rzuć okiem na tablicę”, itp.).  Czwartoklasiści poznali także zawody, które towarzyszą powstawaniu książki, od pisarza do księgarza, czy bibliotekarza.

            Na zakończenie spotkania można było kupić książkę „Misja Marty” i poprosić przemiłych gości o autografy. Każdy uczeń dostał karteczkę z autografem i wielką pieczęciom z napisem „Każdy dzień to zagadka”.

            Kolejna lekcja w terenie, po wizycie na stalagu VIII C i w poaugustiańskiej bibliotece klasztornej w Żaganiu, również okazała się bardzo kształcąca.

            Dziękujemy państwu Maciak, że przyjechali do Iłowej, a pani Alicji Monecie (kierownikowi biblioteki miejskiej), że zaprosiła Ich i … nas.

                                                                             *** 

            Książki  Magdaleny i Artura Maciak są dostępne w księgarniach internetowych.

            „Opowieści o bohaterskich dzieciakach” to zapis życia i działalności niezwykłych młodych ludzi, którzy swoją postawą wpływali i nadal wpływają na poprawę warunków życia dzieci na całym świecie. Publikacja porusza ważne, a zarazem bardzo trudne kwestie, np. walkę o prawo do nauki, walkę z głodem i ubóstwem, walkę z nierównościami społecznymi i śmiertelnymi chorobami.

            „W obronie klimatu”- „Naprawić świat tak, by ten przetrwał. Żeby człowiek nie niszczył przyrody, lecz ją ratował. Żeby nie przyczyniał się do ocieplenia klimatu i nie szykował sobie tym samym ponurej przyszłości. Żeby zwierzęta niepotrzebnie nie cierpiały. To wszystko są marzenia wielu młodych ludzi, a także tych, którzy są już nieco starsi, ale nadal młodzi duchem”. (ze Wstępu)

            „Nazywam się Jerzyk” - Jerzy Jerzyk należy do osób, które nie znają nudy. Bo jak ma się nudzić chłopiec o takim imieniu i nazwisku? Nie tylko to wyróżnia dziesięciolatka. Siła jego wyobraźni jest ogromna. Pozwala mu codziennie przeżywać nowe przygody. Jerzyk chętnie uratuje smoka, zajmie się hodowlą mrówek, tresurą dżdżownic. Przeprawi się pontonem przez rzekę pełną piranii i krokodyli. Przeprowadzi naukowy eksperyment z gilami. Zamieni się w jeża i ożywi małpę... Zapraszamy do świata Jerzyka Jerzyka. Dobra zabawa gwarantowana!

            „Magiczne święta Małgosi” - Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a Małgosi wydaje się, że nikomu nie jest potrzebna, dlatego podejmuje decyzję o ucieczce z domu. Ucieczka trwała tylko kilka godzin, ale obfitowała w wiele przygód i zdarzeń, a na końcu Małgosia przekonała się, jak ważna jest dla swoich rodziców i jak bardzo się o nią martwili.

             „Świąteczne opowieści zwierzaków” - Niniejsza publikacja to zbiór krótkich, uroczych historyjek, których akcja dzieje się w okresie Bożego Narodzenia, a głównymi bohaterami i narratorami są zwierzęta. Podczas lektury poznasz m.in. psa Bąbelka, żółwia Turbo, szczurka Zyzia czy Złotą Rybkę.

             „Misja Marty” - Marta jest starszą siostrą Bidżeja, którego rodzice zauważają częściej niż ją. Mama Marty ma bzika na punkcie diety bezglutenowej, a tata zazwyczaj milczy. A Marta? Jest przekonana o swojej inności. Przez to w klasie czuje się jak kosmitka. Uwielbia jeździć na desce i zaglądać do dziupli starych drzew. W tych ostatnich może się skryć przed burzą – burzą na dworze, w szkole i w domu. Nie jest tak zwaną grzeczną dziewczynką, ma swoje zdanie i nie waha się go wyrażać. Pewnego dnia jej życie się zmienia, a wszystko przez pachnicę dębową – rzadki rodzaj chrząszcza. Dlaczego chrząszcz zmienił życie nastolatki? Przekonajcie się sami, sięgając po pierwszą z książek o przygodach Marty. I tak, jak ona powiedzcie: „Nie ma co rozmyślać, trzeba działać!”

            Zachęcam Uczniów i Rodziców do zapoznania się z twórczością Magdaleny i Artura Maciak.

            Irena Kalińska-Jarosz, Elżbieta Rzepa

          • Wycieczka klas 4 do Żagania

          • 12 października 2023 r. uczniowie z klasy 4a i 4b wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Żagania. 

            Pierwszym punktem naszej wyprawy było Muzeum Obozów Jenieckich. Zwiedzanie tego obiektu wywarło na uczniach ogromne wrażenie, gdyż bezpośrednio mieli okazję poznać historię lokalną powiązaną z patronem naszej szkoły.​​​​​​​​​​​​​

                    Stalag Luft 3 to niemiecki obóz jeniecki, który podczas II wojny światowej, przeznaczony był dla zatrzymanych lotników alianckich. Na przełomie lat 1944-1945 przetrzymywano tam 10 tysięcy jeńców, w tym około 100 Polaków. Do precedensowej ucieczki doszło w nocy z 24 na 25 marca 1944 r. Przygotowywano się do niej dużo wcześniej: zbierano fałszywe dokumenty, cywilne ubrania, mapy, a przede wszystkim kopano tunele („Dick”, „Tom” i „Harry”), które miały prowadzić ku wolności. Przez specjalnie wykopany tunel („Harry”) o długości 111 metrów i głębokości około 10 metrów, zdołało uciec 76 jeńców. Niestety, okazało się, że tunel jest za krótki i kończy się przed linią lasu. Po zauważeniu ucieczki, na terenie Niemiec ogłoszono wielką obławę. W rezultacie tylko trzem jeńcom udało się zbiec skutecznie, pozostałych 73 uciekinierów ujęto. Na podstawie rozkazu Hitlera rozstrzelano 50 schwytanych jeńców, w tym 6 Polaków.                         

            Czwartoklasiści nie tylko mieli okazję zwiedzić nowe ekspozycje Muzeum Obozów Jenieckich, ale także uczestniczyć w konkursie rozpoznawania flag i guzików żołnierskich. Deszczowa pogoda pokrzyżowała nam plany związane z ogniskiem.

            Drugim punktem naszej wycieczki był Poaugustiański Zespół Klasztorny. Tam zwiedziliśmy żagańską bibliotekę klasztorną, która od XV wieku należała do najsłynniejszych na Śląsku. Do dziś zachowała się niemal w nienaruszonym stanie. Jej wnętrze słynie z doskonałej akustyki (o czym przekonaliśmy się osobiście), które zawdzięcza specjalnie ukształtowanemu sklepieniu nazywanym sklepieniem szeptanym. Szeptem można w niej porozumieć się, będąc nawet w przeciwległych miejscach pomieszczenia. W bibliotece wrażenia na nas zrobiła posadzką z piaskowca i drewna dębowego, dzięki której do dzisiaj w tym zabytkowym miejscu nie ma problemów z wilgocią.

            Ciekawe ile tajemnic kryją te 600 letnie mury? Ile sekretów zachowało się w tych starych księgach?

            To były ważne lekcje historii. Zachęcamy inne klasy z naszej szkoły do poznawania historii lokalnej, bo na naszym terenie jest wiele interesujących miejsc, które warto odwiedzić!

                                                                                  M.Góra, E.Osińska, I.Kalińska -Jarosz       

          • Otrzęsiny klas IV

          • 10 października 2023 roku uczniowie klas czwartych przeszli bojowy chrzest, czyli tradycyjne otrzęsiny. Zostali poddani próbie odwagi, męstwa, wytrwałości i solidarności. Do wykonania mieli szereg zadań o różnym stopniu trudności. Wykazali się spontanicznością w układaniu okrzyku na cześć szkoły (IV a- Szkoła Górą!:), IV b - nie podda się!), pomysłowością w budowaniu szałasu dla wychowawczyni, orientacją w terenie podczas szukania skarbu, czy zdyscyplinowaniem w ustawianiu się w dwuszeregu. Podczas uroczystego ślubowania czwartoklasiści obiecywali między innymi, że będą uczyć się do lekcji i to nie tylko w poniedziałki oraz odrabiać zadania domowe bez specjalnego nadzoru dorosłych. Przyrzekali również nie jęczeć u dentysty i przy szczepionkach, a co najważniejsze- mieć bardzo dobre zdanie o Samorządzie Uczniowskim. 

            Na koniec Pani dyrektor opowiedziała o jeńcu, który potrafił stworzyć radio  dzięki swojej kreatywności i zapowiedziała, że historię lotników alianckich czwartoklasiści bliżej poznają podczas czwartkowej wycieczki do Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.

            Uroczystość zakończyła się wręczeniem pamiątkowych dyplomów oraz talonów zwalniających czwartoklasistów z odpytywania na tydzień. Wszyscy uczniowie zgodnie uznali, że otrzęsiny się udały.

            Anna Bober

          • STOŁÓWKA SZKOLNA

          • 9 listopada 2023 r. odbyło się otwarcia zmodernizowanej, wyremontowanej gruntownie i pięknie odnowionej kuchni oraz stołówki szkolnej. 

            Dyrektor szkoły Pani Beata Laskowska - Trzeciak, jako gospodarz, wraz z towarzyszącymi uczniami klas I, dokonała uroczystego, symbolicznego przecięcia wstęgi.

            „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Tak Janusz Korczak w doskonały sposób określił znaczenie radości dziecka. Niech więc radość naszych uczniów będzie najdoskonalszym podziękowaniem za sfinalizowanie oraz przeprowadzenie modernizacji stołówki i kuchni naszej szkoły oraz realizację tego wielkiego przedsięwzięcia.

            Oficjalne otwarcie stołówki mogło odbyć się dzięki zaangażowaniu wielu osób. Wszystkim tym osobom dziękujemy

          • Mobilna pracownia

          • W konkursie „Pracownia Kompetencji Cyfrowych” organizowanym przez NASK - operatora Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), mogły wziąć udział wszystkie szkoły w Polsce. 

            Nasza szkoła przystąpiła do konkursu w dwóch kategoriach wiekowych:

            Klasy 1-3 - zrealizowały moduł kursu „Internetowa szkoła słonia Spacjusza” pt. „Internet to nie wszystko” – w grupie siła, im więcej osób to zrobi, tym lepiej!

            Następnie wszyscy uczniowie wykonali pracę konkursową – projekt kolorowanki. Dotyczyła sposobów na zachowanie równowagi pomiędzy aktywnościami podejmowanymi w internecie i poza nim.  Prace w format jpg lub pdf nawiązywały do wiedzy zdobytej w trakcie kursu.

            Klasy 4-6 zrealizowały moduł kursu „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu” pt. „Uprzejmy internauta”. 

            Następnie wszyscy uczniowie wykonali pracę konkursową - plakat z hasłem promocyjnym. Dotyczył on zasad właściwego zachowania w sieci, czyli netykiety, oraz sposobów reagowania na trudne sytuacje online, np. hejt. Prace w format jpg lub pdf nawiązywały do wiedzy zdobytej w trakcie kursu.

             

            Drużyny rywalizowały o mobilną pracownię komputerową dla swojej szkoły. Każda z nich jest wyposażona w 16 laptopów wraz z przenośną szafą, posiada oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor.

            Jury wybrało 832 najlepsze prace:

            • w kategorii klasy 1–3 szkoły podstawowej – 337 prace,
            • w kategorii klasy 4–6 szkoły podstawowej – 166 prac,
            • w kategorii klasy 7–8 szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe – 329 prace.

            Najwięcej nagród powędruje do szkół z województw: śląskiego (100), mazowieckiego (87), wielkopolskiego (78), małopolskiego (80) i dolnośląskiego (75). 

            źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/wspieramy-rozwoj-kompetencji-cyfrowych--w-szkolach-powstana-832-mobilne-pracownie-komputerowe

            W naszej szkole to klasy I-III pod przewodnictwem pani Małgorzaty Swadowskiej zapracowały na  pracownie komputerową.

            W skład zestawu MPK wchodzi: 16 szt. laptopów wraz z systemem operacyjnym i oprogramowaniem NetSupport School, szafa do przechowywania laptopów, monitor interaktywny ze stojakiem oraz access point wifi. Wartość całego zestawu MPK wynosi: 44 243,10 zł brutto.

             

            Czytaj więcej:

            https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/wspieramy-rozwoj-kompetencji-cyfrowych--w-szkolach-powstana-832-mobilne-pracownie-komputerowe

            Małgorzata Swadowska, Joanna Jakimiuk

          • 4 X – Światowy Dzień Zwierząt

          • Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku.

            Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomić im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.

            Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. Rokrocznie podczas Światowego Tygodnia Zwierząt TOZ zachęca do adoptowania zwierząt, organizując w schroniskach Dni Otwartych Drzwi.

            Dzisiejszy dzień przyniósł wiele emocji uczniom klas 1-3. Wszystkie dzieci przyszły do szkoły bardzo radosne, ponieważ towarzyszyły im ulubione pluszowe zwierzątka: koty i kotki, pieski i psy, koniki, misie, gąski, delfinki, tygryski, żyrafy, a nawet wieeelki czarny pająk.

            Na lekcjach dzieci opowiadały o zwierzętach, którymi się opiekują w domu. Mówiły o tym, jak się nimi zajmują i jakie są ich potrzeby. Rozmawiały o gatunkach zwierząt zagrożonych wyginięciem. Zastanawiały się, co mogą zrobić teraz i w przyszłości, żeby ochronić ten świat. Poznawały obyczaje i ciekawostki z życia dzikich zwierząt. W wielkim skupieniu malowały obrazki przedstawiające zwierzęta żyjące na różnych kontynentach i rozpoznawały je.

            Uczniowie odwiedzali także szkolną bibliotekę, gdzie z zaciekawieniem oglądali książki popularnonaukowe o zwierzętach i wypożyczali książki beletrystyczne, w których bohaterami są różne zwierzątka.

            Dziękuję wszystkim uczniom i paniom wychowawczyniom za tak aktywny udział w akcji, tak wielkie zaangażowanie i tak ciekawe zajęcia.

                                                                                               I. Jarosz

             

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • W piątek, 29 września, po raz 23 obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród bibliotekarzy, aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców a nawet polityków, którzy chętnie angażują się w ten projekt.

            Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim rozwija wyobraźnię, rozbudza ciekawość świata oraz buduje więzi międzyludzkie. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy. Warto czytać dzieciom, seniorom, chorym czy ukochanej osobie.

            Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły także aktywnie upamiętnili ten dzień. Dla uczniów klas 1-3 fragmenty wybranych książek i opowiadań przeczytali starsi koledzy.

            Klasy pierwsze z wielkim zainteresowaniem wysłuchały fragmentu opowieści Katarzyny Szestak pt. „Szary Domek”. Dla klasy  1a  czytały uczennice klasy 8a, Julia Sobków i Julia Lewandowska. Klasie 1b czytali uczniowie klasy 6c, Nikodem Haczkiewicz i Jakub Cytlak.

            Uczniowie klas drugich wysłuchali opowiadania terapeutycznego Estery Gilowskiej pt. „Drzewo Grzeczności” . Uczniom klasy 2a czytała Jowita Suchodolska (kl. 8a), klasy  2b – Zuzanna Berger (kl. 6c), a klasy 2c - Natalia Czajka i Karolina Holska (kl. 8a).

            Trzecioklasiści z opowiadania Elżbiety Zubrzyckiej pt. „Słup soli” dowiedzieli się, co zrobić aby przeciwstawić się przemocy. W klasie 3a opowiadanie przeczytały Weronika Góra i Aleksandra Kuchcik (kl. 6c). W klasie  3b – Milena Mesjasz i Maja Zawada (kl. 6c).

            W klasach 4-8 czytali nauczyciele i uczniowie po 10-12 minut na początku pięciu kolejnych lekcji.

            Klasy czwarte wyruszyły w niesamowity świat mniej znanych baśni. Klasy piąte towarzyszyły Odyseuszowi w dalekiej podróży. Szóste  klasy przeniosły się do Poznania lat osiemdziesiątych XX wieku,  gdzie w dzielnicy Jeżyce mieszka Aurelia Jedwabińska,  bohaterka książki M. Musierowicz pt. „Opium w rosole”. Siódmoklasiści dowiedzieli się kim był Oskar i dlaczego „mieszkał” w szpitalu?  Klasa ósma wysłuchała fragmentów książki  Doroty Terakowskiej pt. „Poczwarka”.

            Bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom  za udział w akcji.​​​​​​​

            I. Jarosz, D. Szeszo, Z. Łyko

          • Praga_kl.7

          •  

                     28-29 września 2023 r. odbyła się dwudniowa wycieczka do Pragi, stolicy naszych południowych sąsiadów, w której uczestniczyli uczniowie klas 7, 5 i 4 pod opieką pań: Anny Bober, Joanny Madery, Aurelii Szewczyk-Lichtańskiej i pana Tomasza Słomińskiego.

                    Wyjechaliśmy spod szkoły o godz. 6.30  na miejsce dotarliśmy około godziny 11.00 i zaczęliśmy zwiedzanie zabytków niezwykłego miasta Europy - Pragi.

            Pierwszym punktem wycieczki była przepiękna Biblioteka Narodowa na Strahowie założona w 1143 roku. Dzieli się ona na trzy sale – Salę Teologiczną, Salę Filozoficzną, a pomiędzy nimi znajduje się Gabinet Osobliwości. Biblioteka  mieści 200 000 tomów, 3000 rękopisów, wiele starodruków i inkunabułów. Imponujący księgozbiór, piękne freski sprawiają, że jest ona zaliczana do najpiękniejszych bibliotek na świecie.

                   Następnie pani przewodnik pokazywała nam najpiękniejsze zakątki miasta – Hradczany, czyli powstałą w XIV w. "królewską" dzielnicę na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy. Spacerowaliśmy dzielnicą zwaną Mala Strana, pełną pięknych barokowych pałaców, malowniczych kamieniczek, wąskich uliczek, zaułków i zabytkowych kościołów.   Podziwialiśmy Lorettę Praską, budowaną przez 6 stuleci przepiękną katedrę św. Wita (siedzibę arcybiskupów praskich i prymasa czeskiego, główny kościół Pragi i Czech),  Pałac Prezydencki i Zamek Królewski.

                   Ciekawym widowiskiem przed pierwszym dziedzińcem zamku była główna zmiana warty z udziałem orkiestry, która odbywa się codziennie o 12.00. Wartownicy, którzy uczestniczą w zmianie warty, w takt ciekawej muzyki przekazują sobie nawzajem sztandar Prezydenta Republiki Czeskiej.

                  Rozentuzjazmowani ruszyliśmy dalej. Przeszliśmy legendarną Złotą Uliczką, zachwycając się szeregiem maleńkich, kolorowych domków, dobudowanych w XVI wieku do wnęk murów obronnych Zamku Praskiego. W jednym z domków – niebieskim- pod numerem 22 mieszkał znany pisarz - Franz Kafka. Podziwialiśmy  słynny średniowieczny Most Karola łączący dzielnice Mala Strana i Stare Miasto, z charakterystycznymi barokowymi posągami, w tym figurą św. Jana Nepomucena (dotknięcie płaskorzeźby znajdującej się pod nią przynosi ponoć szczęście). Most ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości,  jest to najstarszy zachowany most kamienny.  

                    Pani przewodnik pokazała nam dawną dzielnicę żydowską oraz praski Orloj, czyli średniowieczny zegar astronomiczny znajdujący się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego. Zwiedzanie zakończyliśmy na placu Wacława – wielkomiejskiego bulwaru z mnóstwem sklepów, sklepików z pamiątkami i lokali gastronomicznych, gdzie mogliśmy coś zjeść i zrobić zakupy. Około 17.00 pojechaliśmy do hotelu.   

                    Następnego dnia naszego wyjazdu mieliśmy zaplanowaną wycieczkę do ADRSPASKO – Skalnego Miasta. Wyjechaliśmy zaraz po śniadaniu. Po ok. 2 godzinach spędzonych w autokarze dojechaliśmy na miejsce. Czekało tam na nas wiele atrakcji. Adrspach nie bez przyczyny zwany jest skalnym miastem i wystarczy przekroczyć jego granice, by w pełni zrozumieć sens tej nazwy. Powstałe bloki skalne na powierzchni 21,14 ha tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często trzeba dosłownie przeciskać się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami, wchodzić i schodzić schodkami usytuowanymi bezpośrednio na skałach. Niepowtarzalne skalne labirynty wyrzeźbione w górnokredowych piaskowcach ciosowych przez wodę i wiatry zachwycają każdego.

                  Spacerując z przewodnikiem podziwialiśmy powstałe bloki skalne, które przyjmują fantazyjne kształty. Widzieliśmy  około 120 fantastycznych tworów m.in. Skalną Niewiastę, Ząb Karkonosza, Czarci Most, Trupią Czaszkę, Kochanków, Fotel Karkonosza i jego teściowej, wykałaczkę, delfina, słonie, przechodziliśmy przez Bramę Gotycką.  Skalne miasto to miejsce, gdzie mogliśmy uruchomić wyobraźnię, aby domyślić się, co kolejne skały przedstawiają. Na końcu trasy przepłynęliśmy łodzią po niewielkim malowniczym jeziorku, które istnieje jedynie przez siedem miesięcy w roku.   Zmęczeni, ale zadowoleni wyszliśmy ze Skalnego Miasta. Przed wyjazdem mieliśmy jeszcze czas na kupno pamiątek i posiłek.

                    Około 16.00 udaliśmy się w drogę powrotną. Na miejsce dotarliśmy o godz. 20-ej.

                    Podczas wyjazdu zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc i dużo nauczyliśmy się o Czechach.  Urok Pragi i Skalnego Miasta, piękna pogoda, która cały czas nam towarzyszyła oraz miła atmosfera sprawiły, że wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.

            WYJAZD BYŁ SUPER!

                                                                                                        Uczniowie klas siódmych

             

             

             

             

          • EKOPRACOWNIA

          • 29 września 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość otwarcia Ekopracowni, która utworzona została w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Oficjalnego otwarcia dokonał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, Paweł Lichtański Burmistrz Iłowej, prezes zarządu WFOŚiGW Mariusz Herbut,    Beata Laskowska - Trzeciak Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich oraz Ewa Rawa – Lubuski Kurator Oświaty. Nowa pracownia wyposażona została w nowe meble oraz materiały dydaktyczne. Celem programu jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy, aktywizacja społeczna i kształtowanie postaw praekologicznych wśród dzieci i młodzieży.  W trakcie uroczystości nasi uczniowie wzięli udział w pierwszych warsztatach, podczas których wybudowali schemat elektrowni wiatrowej.

            Dziękujemy:))

            Elżbieta Rzepa

          • Nowy Samorząd Uczniowski

          • Skład Samorządu Uczniowskiego 2023/2024

            1. Baros Kornelia kl. 7b

            2. Baros Natalia kl. 7b

            3. Berger Zuzanna kl. 6c

            4. Bober Zofia kl. 4b

            5. Góra Weronika kl. 6c

            6. Janus Hanna kl. 5c

            7. Jędrzejewski Kasjan kl. 7c

            8. Kniaziuk Anna kl. 7c

            9. Komenda Lena kl. 7b

            10. Kuzmenko Diana kl. 7c

            11. Poniewierka Patrycja kl. 7c

            12. Ślebioda Igor kl. 5c

             

             

            Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:
            pani Anna Bober i pan Mieczysław Jakubowicz 

            Przewodniczącą SU została Diana Kuzmenko
            zastępcą przewodniczącej- Lena Komenda
            sekretarzem- Patrycja Poniewierka

          • SPRZĄTANIE ŚWIATA

          • Tegoroczne hasło 30 Akcji: „Sprzątanie świata łączy ludzi”, w pełni oddaje społeczną istotę tego międzynarodowego święta ekologii. I niech tak zostanie! Dopóki na naszej Planecie będzie chociaż jeden śmieć, który trzeba będzie posprzątać, wierzymy, że nie zabraknie, tych, którzy to bezinteresownie uczynią.

            22 września 2023 r. po raz kolejny pokazaliśmy, że cała szkoła pełna jest gotowych do działania rąk i zielonych serc, którym bliska jest troska o naszą Planetę!

            Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy!

          • TOMATIS NA POMOC ÓSMOKLASISTOM

          • Od października ruszają w naszej szkole treningi słuchowe według metody profesora A. Tomatisa skierowane do ósmoklasistów. Mają one na celu pomóc najstarszym uczniom naszej szkoły w przygotowaniach do egzaminu. Poprawią ich pamięć, uwagę słuchową, koncentrację, logiczne myślenie, zdolność wysławiania się, kreatywność. Metoda ta polega na stymulacji słuchowej i pobudza różne obszary kory mózgowej, prowadząc do zmian sposobu słyszenia. UWAGA!! Gabinet terapii z nowymi fotelami uszakami już czeka na pierwszych ósmoklasistów zaprasza do strefy relaksu:)

            Anna Bober, Anna Janus

          • Spotkanie z aktorem

          • Naszą szkołę odwiedził niezwykły gość - aktor grający w serialu Policjantki i policjanci. Otwartość, uśmiech na twarzy, pewność siebie, a przy tym szczerość, optymizm i energia do działania to cechy, którymi zaraził nas podczas spotkania pan Wojciech Sikora. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o pracy aktora, przekonaliśmy się też, że liczba polubień nie wzmocni poczucia naszej wartości i że lepiej mieć przyjaciół w realu niż w świecie wirtualnym. Pochodzący z Żagania aktor namawiał nas do czerpania z internetu tylko wartościowych rzeczy oraz do wiary we własne siły, bo odnieść sukces może każdy z nas- warunek jest jeden: trzeba uwierzyć w swoje możliwości. Na koniec kolejka siódmoklasistów ustawiła się po autografy, bo taka okazja nie zdarza się co dzień. Dziękujemy panu burmistrzowi Pawłowi Lichtańskiemu za zaproszenie do naszej szkoły człowieka pełnego pasji, jakim jest pan Wojtek. Takie spotkania motywują do działania i dodają skrzydeł.

            Anna Bober

          • Dzień Sybiraka

          • 17 września 2023r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, na czele z panią dyrektor Beatą Laskowską-Trzeciak, mieli okazję uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających kolejną rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka. Była to dla nas jak zwykle żywa lekcja historii, gdyż mogliśmy poznać tragiczne losy Sybiraków związane z ich deportacją w głąb ZSRR. Delegacja naszej szkoły pod pomnikiem przy ulicy Kazimierza Pułaskiego oddała cześć wywiezionym na zsyłkę Polakom.   

            Nasza szkoła pamięta o Sybirakach - od lat opiekuje się sztandarami Związku Sybiraków z Iłowej i Czyżówka. W tym dniu nie mogło nas zabraknąć!

            Anna Bober

          • Wszystko zaczyna się od kropki 🔴🟣🔵🟢🟡🟠

          • 15 IX to Międzynarodowy Dzień Kropki, święto kreatywności, odwagi w wyrażaniu siebie i pomysłowości.

            Aby uczcić ten dzień w tym roku uczniowie klas I-III wyruszyli z wychowawcami na poszukiwanie wokół szkoły przypominających kształtem kropki dzieł natury. Starsi uczniowie podczas lekcji plastyki i muzyki tworzyli  pod opieką p. Anny Wojciechowskiej kropkowane dzieła sztuki. Powstały niepowtarzalne drzewa, zwierzęta i postacie.

            Piątek rozbrzmiewał w szkole dźwiękami młodych muzyków, zabawą i radością, która towarzyszy twórczej pasji.

            Nigdy nie zapominajmy, że każdy ma jakiś talent. Szczęściem jest go jak najwcześniej odkryć i uwierzyć w siebie, czego wszystkim i sobie życzymy.

            Danuta Szeszo

             

            Film: Anna Wojciechowska

          • Jubileusz 40-lecia

          • Fot. Adam Żyworonek

             

            Składamy serdeczne gratulacje Pani Dyrektor Beacie Laskowskiej-Trzeciak z okazji Jubileuszu 40-lecia pracy zawodowej. Dziękujemy za…

             

            odwagę w podejmowaniu trudnych decyzji, które sprawiają, że nasza szkoła staje się coraz bardziej przyjazna uczniom oraz determinację w pokonywaniu przeszkód pojawiających się na drodze,

            otwartość na zmiany i stawianie sobie odważnych celów,                                          

            indywidualne podejście do każdego ucznia i pracownika szkoły,                       

            wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka i kierowanie się w relacjach empatią.

             

                  Życzymy dalszych sukcesów w życiu osobistym i zawodowym oraz sił tak potrzebnych w realizacji nowych wyzwań. Niech moc zapalania innych dalej w Pani trwa :-)

                                                                                  Społeczność Szkoły Podstawowej  
                                                                                               im. Lotników Alianckich w Iłowej

          • Witamy po wakacjach

          • Dźwięk gongu szkolnego zabrzmiał już w iłowskiej podstawówce. Stało się to za sprawą pani dyrektor Beaty Laskowskiej-Trzeciak, która 4 września przypomniała melodię ręcznego, nie elektrycznego dzwonka podczas uroczystego apelu rozpoczynającego nowy rok szkolny 2023/2024. W uroczystości oprócz uczniów, rodziców, nauczycieli wziął również udział burmistrz Iłowej - pan Paweł Lichtański. Włodarz naszego miasta powitał wszystkich zgromadzonych, opowiedział o remontach naszej szkoły, jakie udało się wykonać podczas wakacji oraz o inwestycjach, które będą przeprowadzane w najbliższych miesiącach. To one sprawią, że nasza szkołą będzie nowoczesną placówką na miarę XXII wieku!

            Podczas apelu burmistrz wręczył czterem uczennicom (Hannie Janus, Laurze Lichtańskiej, Hannie Zenkner, Emilii Ohagwu) stypendia za osiągnięcia sportowe, gdyż w lipcu reprezentowały one naszą szkołę podczas Wielkiego Finału Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving w Gliwicach.  

            Jednym z głównych punktów uroczystości było przekazanie gratulacji dyrektor szkoły- pani Beacie Laskowskiej-Trzeciak, która w tym roku obchodzi 40-lecie pracy nauczyciela. Z wielkim wzruszeniem opowiedziała zebranym o początkach swojej pracy w roli nauczycielki klas I-III, a później dyrektora szkół- najpierw w Szczepanowie, a później w Iłowej.

            W szczególny sposób zostali również powitani uczniowie klas I, ponieważ rozpoczynają swój nowy etap w życiu. Nowy rok szkolny na pewno będzie należał do udanych :-)

          • Autobusy szkolne

          • Rozkład jazdy autobusów szkolnych znajduje się w zakładce "Autobusy"

            4.09.2023 r. uczniowie przyjeżdżają II kursem (przed 9 rano). Odjazd autobusów o 12.35.