• CodeWeek2022

          • EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

            Nauka kodowania może pomóc uczniom w osiągnięciu wysokiego poziomu kompetencji cyfrowych i lepszym zrozumieniu otaczającego ich świata, a także zwiększyć ich szanse na odniesienie sukcesu w życiu osobistym i zawodowym

            Tydzień kodowania „CodeWeek” w naszej szkole trwał od 10 - 21 października 2022 roku. Wszyscy uczniowie na lekcjach informatyki podjęli kroki w kierunku tworzenia treści cyfrowych, układania skryptów programowana przy pomocy Photonów, ScootieGoo! oraz klocków Lego Spike z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu #PracowniaTIK oraz #LaboratoriaPrzyszłości

            Organizatorzy: Małgorzata Swadowska, Joanna Jakimiuk

             

            #CodeWeek #PracowniaTIK #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriumPrzyszlosci 

          • UROCZYSTE OBCHODY DNIA KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

          • 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. To święto wszystkich pracowników oświaty. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.

            Uroczyste obchody tej rocznicy w naszej szkole miały miejsce 13 października w Bibliotece Kultury. Program artystyczny, przygotowany na tę okoliczność, składał się z trzech części. W pierwszej zaprezentowali się najmłodsi uczniowie. Pierwszoklasiści: Emilia Gajewska, Aleksandra Kraszewska, Lena Wika, Julia Musiolik, Cyprian Laskowski, Filip Kułakowski, Anastazja Łęcka, Anastazja Sych, Maja Ostrowska, Amelia Berger, Aurelia Berger, Alicja Wolańska- po raz pierwszy mieli okazję jako uczniowie wystąpić na scenie. Można było zauważyć, że czują się w tej roli bardzo dobrze. Ich występ bawił i wzruszał zebranych gości.

            Kolejnym punktem programu były popisy solowe utalentowanej muzycznie młodzieży. Swoje umiejętności w grze na instrumentach zaprezentowali: Katarzyna Kurczewska – skrzypce, Kamil Żygalski – klarnet, Karolina Holska – flet poprzeczny, Antoni Holski – akordeon. 

            Nie zabrakło też występów wokalnych. Zuzanna Koniecpolska wyśpiewała piosenkę pt. „Wypatruję Cię”, a uczennice klasy 5c – Weronika Góra, Laura Wyszyńska, Maja Polus, Julita Kulas -  wykonały wspólnie utwór „Z naszymi marzeniami”. W rolę konferansjera wcieliła się  Aleksandra Kuchcik, która  poprowadziła uroczystość.

            Ostatnia część występów artystycznych miała być (i była) dla wszystkich niespodzianką. Iłowski zespół muzyczny UNIWAND- pod kierunkiem pani Wandy Edelman-Olechwier – emerytowanej nauczycielki muzyki,  dał koncert, śpiewając znane i lubiane polskie piosenki.  Po raz kolejny można by rzec, że „muzyka łączy pokolenia”.

             

            Elżbieta Biłyk-Krzysztofiak, Elżbieta Kalinowska, Małgorzata Swadowska, Danuta Holska

          • Góra Grosza

          •  

            ​​​​​​​

             

            ​​​​​​​

            XXIII edycja akcji Góra Grosza

            Drodzy Uczestnicy, Przyjaciele i Sympatycy akcji Góra Grosza, ogłaszamy kolejny raz zbiórkę grosików.

            Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujecie środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się.

            Przyłącz się do akcji a:
            • Wesprzesz jednego ze swoich rówieśników, który potrzebuje pomocy. Bo jeden grosz czyni różnicę.
            • Możesz otrzymać dodatkowe punkty za wolontariat, liczące się w rekrutacji do szkoły średniej.

            Akcję rozpoczynamy 1.11.2022 r. a zakończymy 28.02.2023 r. Grosiki zbieramy w swoich klasach. Po zakończeniu akcji i zliczeniu wszystkich monet ogłosimy zwycięzców.

            Dziękujemy, że jesteście z nami:)

            Liczymy na Was

            Elżbieta Rzepa

            Wojciech Cymbara

          • Jaszczurki z naszej szkoły na Mistrzostwach Świata

          • 29.09.2022 13 siatkarek z naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Gdańska.

            Głównym celem wycieczki był mecz w ramach odbywających się w Polsce i Holandii Mistrzostw Świata w siatkówce kobiet. Ponieważ „danie główne”, czyli mecz Polska – Dominikana rozpoczynał się o  godz. 20:30, mieliśmy czas na spokojne zakwaterowania w Hotelu Oliwskim, spacer po „monciaku” i molo w Sopocie.

            Mecz w „Ergo Arenie” był dla dziewczyn dużym przeżyciem. Tysiące kibiców w narodowych barwach, odśpiewanie hymnu państwowego i atmosfera na trybunach, pozostaną w pamięci „jaszczurek” na długo.

            Drugi dzień pobytu i czas do odjazdu pociągu, przeznaczony był na zwiedzanie Gdańska. Piękna słoneczna pogoda, spacer po starówce i przejażdżka „diabelskim młynem”, dopełniły atrakcji  pobytu w „grodzie Neptuna”.

             

            Tomasz Słomiński

          • Dzień Głośnego Czytania

          •   

                 W czwartek, 29 września w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym roku upamiętniliśmy 140 rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki utworów dla dzieci i młodzieży, np.: „Kichuś majstra Lepigliny”, „Jaś i Kasia”, „Za górami... za lasami...”, „Czarodziejska księga”,  „Kozucha Kłamczucha”, „Starodzieje”, „Pamiętnik Czarnego Noska”, „Szewczyk Dratewka” i wiele innych.

                 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku, gdy temat czytania na głos stał się społecznie dostrzeżony. Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim rozwija wyobraźnię, rozbudza ciekawość świata oraz buduje więzi międzyludzkie. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy.

                   Akcja przeprowadzona w naszej szkole miała na celu: wyrabianie kultury czytelniczej wśród uczniów, budzenie zainteresowań książką, zachęcanie do czytania książek, a także wcielanie się w rolę lektora.

               W klasach pierwszych, drugich i trzecich na pierwszych lekcjach fragmenty książek młodszym kolegom przeczytali uczniowie ze starszych klas. Na kolejnych lekcjach czytanie kontynuowali nauczyciele. W niektórych klasach dla upamiętnienia święta głośnego czytania odbyły się prawdziwe sesje fotograficzne. Jedna nawet z udziałem „skarpetek”.

              Pierwszakom bardzo spodobały się przygody Plastusia, bohatera „Plastusiowego pamiętnika”, którego autorką jest Maria Kownacka.  Czytali dla nich: Jowita Suchodolska, Patrick Krupa, Grzegorz Tomczykowski, Dominik Majewski, Dawid Baldysz.

              Drugoklasiści zachwycali się „Niesamowitymi przygodami dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, które napisała Justyna Bednarek. Klasom drugim czytały: Karolina Holska, Nikola Kleszczyńska i Ania Żyworonek.

              Uczniowie klas trzecich wysłuchali fragmentów wzruszającej książki o tragicznych czasach wojny, widzianej oczami małego dziecka pt.: Asiunia”, którą napisała Joanna Papuzińska. W klasie  3a czytał Jakub Skorupa, a w klasie  3b – Julia Poprawska i Blanka Srebniak.

            Wszystkim tym uczennicom i uczniom pięknie dziękujemy za czytanie.

             

              W klasach starszych, na początku każdej lekcji, fragmenty powieści zaproponowane przez panie bibliotekarki,  uczniowie czytali sobie sami lub czytał im nauczyciel.

              Klasy czwarte wyruszyły na poszukiwanie przygód razem z Klubem Poszukiwaczy Przygód, którego perypetie spisała Agnieszka Stelmaszyk.

              Klasy piąte wysłuchały fragmentów książki Agnieszki Stelmaszczyk „Kroniki Archeo. Zagadka diamentowej Komnaty”.

              Szóste  klasy odwiedziły świat olimpijskich Bogów, wysłuchując fragmentów książki Ricka Riordana „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”. Cz. 1 „Władca Pioruna”.

              Siódmoklasiści zmagali się z emocjami bohaterów z cyklu opowiadań „Gorzka czekolada”.

              Klasy ósme wysłuchały fragmentów książek fantasy napisanych przez Ricka Riordana: „Czerwona piramida” i „Zagubiony Heros”

             

              Uczniowie po raz kolejny przekonali się, że warto czytać, bo czytanie odkrywa światy z niesamowitymi bohaterami, którzy przeżywają niewiarygodne przygody. Przez kolejne dni liczniej, niż zazwyczaj odwiedzają bibliotekę, ponieważ chcą poznać dalsze losy tych bohaterów.

             

            Na kolejny Dzień Głośnego Czytania zapraszamy za rok.

             

            Irena Kalińska-Jarosz, Katarzyna Kozera

             

          • To się musi powieść czyli Noc Bibliotek 2022

          • Biblioteka Kultury w Iłowej po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Do udziału zaprasza dzieci w wieku 9-12 lat z terenu IŁOWA-moja gmina. Dnia 7 października (piątek) w godz.17.00-22.00 na najmłodszych czekać będzie m.in: nocne poszukiwanie skarbów w Parku Dworskim, warsztat tworzenia komiksów, projekcja filmowa oraz poczęstunek.

            Panie bibliotekarki z biblioteki miejskiej (ul. Żagańska 15) proszą rodziców o zapisywanie swoich dzieci. Liczba miejsc jest ograniczona

          • Euroweek – Lądek Zdrój 2022

          • W ubiegłym tygodniu grupa otwartych na świat uczniów wybrała się do Lądka Zdroju na warsztaty językowe Euroweek. Grupą opiekowały się panie Katarzyna Pietrzak i Magdalena Góra. W czasie pięciodniowego pobytu (23-27 września) przygód było co niemiara.

            Po pełnej wrażeń podróży przywitał nas wysokiej klasy pensjonat z pysznym jedzeniem i miłą obsługą. Na miejscu poznaliśmy uczniów i nauczycieli ze szkół w Warszawie i Szczecinie. Wolontariusze okazali się otwarci i przyjacielscy.  Bernard z Zimbabwe, Stacy (Anastazja) z Ukrainy, Ebru z Turcji oraz Fernando z Meksyku bardzo ciekawie prowadzili zajęcia. Było dużo zabawy, śmiechu, tańca, no i angielskiego.

            Dla wszystkich była to prawdziwa szkoła życia.

            Zastawiacie się, co to jest ten Euroweek?

            To projekt, który ma już ponad 25 lat. Zapoczątkował go pasjonat Adam Jaśnikowski, który z niesłabnącym entuzjazmem prowadzi go do chwili obecnej. Program Euroweek rozwija zdolności intelektualne, przywódcze, kreatywność, komunikację oraz umiejętności interpersonalne przez stosowanie różnorodnych technik i metod pracy z uczestnikami. Językiem komunikacji jest głównie język angielski.

            Cele programu to:

            • rozwijanie zdolności przywódczych,
            • budowanie pewności siebie,
            • promocja nauki języków obcych,
            • rozwijanie zdolności komunikacyjnych w języku angielskim,
            • integracja wielokulturowa,
            • budowanie przyjaźni i stałej współpracy pomiędzy uczestnikami i wolontariuszami z organizacji młodzieżowych.

            Myślę, że wszystkie wymienione cele zostały zrealizowane.

            Dopisała nam pogoda i szczęście. Warto przejechać te 500 km (w obie strony), by poznać trochę świata i nowych ludzi. Takie okazje w życiu nieczęsto się zdarzają.

            Efekty Euroweek, które można zaobserwować u uczestników: wrócili do Iłowej zmęczeni, ale pełni entuzjazmu, pewniejsi siebie i dużo chętniej i sprawniej posługujący się językiem angielskim.

            Do następnej przygody zapraszam zainteresowanych za rok.