• Dzień Języka Ojczystego

• „Książka (czytanie) łączy pokolenia”

Dzięki współpracy biblioteki  Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich z Biblioteką Kultury, Dzień Języka Ojczystego w Iłowej trwał dwa dni (21-22.02).  Pierwszego dnia uczniowie naszej szkoły napisali dyktando. Drugiego dnia  w  kameralnej sali biblioteki miejskiej, odbyło się  międzypokoleniowe spotkanie młodzieży z seniorkami i przedstawicielkami UTW pt.: „Książka łączy pokolenia”.

Celem spotkania była min.: wymiana informacji na temat współczesnych trendów czytelniczych młodzieży szkolnej i seniorów, poszukiwanie tytułów książek czytanych zarówno przez uczniów, jak i przez dorosłych, polecanie sobie nawzajem książek do przeczytania, popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży także jako formy rodzinnego spędzania wolnego czasu, kultywowanie więzi międzypokoleniowej.

Uczestnicy spotkania po długiej wymianie informacji na temat aktualnie czytanych książek oraz prezentacji niektórych z nich, doszli do wspólnego wniosku, że dobre książki nigdy się nie starzeją i sięga się po nie wielokrotnie, (np.: „Mały Książę”, „Władca Pierścieni”, czy nawet „Pan Tadeusz” – książka,  która jest lekturą szkolną od kilkudziesięciu lat).

Dyskusja toczyła się nie tylko o książkach. Okazało się, że wśród młodzieży uczestniczącej w spotkaniu, są osoby, które same piszą książki, opowiadania i wiersze, co wywarło wielkie wrażenie na pozostałych uczestnikach.

Znamy wiele zalet czytania: uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność wysławiania się, wyrabia cierpliwość, pomaga się zrelaksować, zwiększa inteligencję, pozytywnie wpływa na  wydolność mózgu, itp. Od 22 lutego będziemy podkreślać jeszcze jedną ważną zaletę – czytanie łączy pokolenia!

Książki zaproponowane do przeczytania to min.: Nancy Kleinbaum: „Stowarzyszenie umarłych poetów”, Victoria Schwab: Trylogia „Odcienie Magii”, Sohn Won-Pyung: „Almond”, Rick Riordan: seria „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”, seria „Olimpijscy Herosi”, Weronika Łodyga: „Hurt/Comfort”, Frances Hardinge: „Światło głębin”, Delia Owens: „Gdzie śpiewają raki”.

Dyskusja o książkach zakończyła się wyrażeniem chęci ponownego spotkania się i pamiątkowym zdjęciem wszystkich uczestników.

Współorganizatorki: I. Jarosz, K. Kozera

• Sukcesy w konkursach przedmiotowych

•      Trzy uczennice będą reprezentować naszą szkołę podczas etapów wojewódzkich konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Ósmoklasistki świetnie przeszły kwalifikacje rejonowe z następujących przedmiotów:

- Dominika Kupis z klasy 8c - język angielski,

- Maria Handzlik z klasy 8a - geografia,

- Agata Korsak z klasy 8a - język polski.

Serdecznie gratulujemy, życzymy wytrwałości w dalszej nauce i jak najlepszych wyników w województwie!

Dumne z podopiecznych nauczycielki: Magdalena Góra, Katarzyna Czuchnowska, Aurelia Lichtańska

• Razem z Ukrainą

• W rocznicę napaści Rosji na Ukrainę uczniowie klasy 2b łączą się z ukraińskim narodem oraz wszystkimi Ukraińcami mieszkającymi zarówno w Iłowej, jak i na całym świecie. Cлава України.

Anna Janus

• Praca dla intendentki

• Zatrudnię od 15 sierpnia 2023 r. wykwalifikowaną intendentkę szkolną. Proszę zgłaszać się osobiście, telefonicznie 68 3774 327 lub mailowo szkola@ilowa.pl.

Dyrektor szkoły - Beata Laskowska - Trzeciak

• Zapisy do klasy I

• Od 6 do 31 marca 2023 r. odbędą się zapisy dzieci do I klasy Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Iłowej.

Zapraszamy do sekretariatu (wejście nr 5). W zakładce /Dokumenty można pobrać karty zgłoszenia. Wypełnione karty proszę złożyć w sekretariacie lub przesłać na adres szkola@ilowa.pl.

Karta zapisu znajduje się  tutaj--- pobierz plik

• Rejonowy Konkurs z Języka Polskiego

• Troje uczniów reprezentowało Iłowę w Rejonowym Konkursie z Języka Polskiego, który odbył się w sobotę, 18 lutego 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 7 w Żaganiu. Oliwia Tokarz z klasy 8a, Agata Korsak z kl. 8a oraz Aron Czajkowski z klasy 8c wzięli udział w niełatwych polonistycznych zmaganiach. W rejonie żarsko-żagańskim do konkursu stanęło łącznie 146 uczniów. Już samo uczestnictwo w tym etapie stanowi duże wyróżnienie.

Aurelia Lichtańska

„Ciepły uśmiech na twarzy

i jasne słońce na niebie,

to wszystko chcę Ci dać,

by było tylko dla Ciebie!”

Do tradycji naszej szkoły przeszedł już coroczny zwyczaj obchodzenia WALENTYNEK. To ciekawy sposób na rozgrzanie serc w czasie zimy i wzmocnienie przyjaźni. Korytarz szkolny został udekorowany specjalnie na tę okazję przez wychowawców świetlicy i nauczycieli  klas 1. Przystrojona szkoła wprawiła nas w miły i romantyczny nastrój, który wszystkim się udzielał. Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizowali pocztę walentynkową. Listy od tajemniczych wielbicieli zostały dostarczone do swych adresatów. Nie zabrakło również miłych słów dla nauczycieli, za co serdecznie dziękujemy. Tak miłe gesty sprawiły, że na wielu twarzach zagościł uśmiech, a dobry humor towarzyszył nam przez cały dzień.

Samorząd Uczniowski, A. Haczkiewicz, E. Rzepa E. Kalinowska, E. Biłyk-Krzysztofiak

• Tłusty czwartek

• „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,

a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”

Dzięki uprzejmości i wielkiemu sercu właścicieli piekarni Omega –dziadków Jasia, tradycji stało się zadość. Było słodko i lukrowo…

PIĘKNIE DZIĘKUJEMY :)

uczniowie , wychowawca kl. 2b

oraz ks. Jarosław

• „Młody Biblista”

• Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w diecezjalnym konkursie „Młody Biblista”. Do etapu rejonowego zakwalifikowały się następujące osoby: Wiktoria Kargol 8b, Aleksandra Jędrzejek 8b, Patrick Krupa 8a.  Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na dalszym etapie konkursu.

Marlena Kargol