• Lubuski Konkurs Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

          • 24 listopada odbył się szkolny konkurs BRD. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego sie z 30 pytań z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do konkursu przystąpiło 17 uczniów klas 4-8. Aby przejść do etapu rejonowego należało zdobyć 23 punkty. Do kolejnego etapu zapraszamy:

            1. Anna Buszta, kl. 8,

            2. Agata Korsak, kl. 8,

            3. Oliwia Tokarz, kl. 8,

            4. Grzegorz Tomczykowski, kl. 8,

            5. Sych Adrian, kl. 8

            Dziękujęmy wszystkim uczestnikom za udział i życzymy powodzenia na II etapie (rejonowym) 23.03.2023 o godz.13.00.

            Joanna Jakimiuk, Danuta Holska

          • MAGICZNY GLOBUS

          • 17 listopada 2022r. nasza szkolna sala gimnastyczna zamieniła się w wyjątkową salę kinową, a to za sprawą  Mobilnego  Planetarium. Pod ogromną kopułą uczniowie klas I-III w niecodziennej pozycji (leżącej), mając przed sobą cały ekran sferyczny,  oglądali bajkę pt. „Magiczny Globus”  opisującą przygodę małej Mii. Dziadek dziewczynki wyjaśniał jej, jak Ziemia obiega Słońce oraz dlaczego mamy pory roku. Nie zabrakło też czarnego charakteru, którym okazał się wujek Edmund… Dzieci z zapartym tchem  śledziły losy bohaterki i Ziemi. Wszyscy byli zachwyceni wyjątkową lekcją przyrody i na pewno z większym zainteresowaniem będą obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie oraz rozgwieżdżone niebo.

            Film, popcorn, cała klasa razem… Było super!- takie słowa można było usłyszeć na szkolnym korytarzu :)

            Anna Janus

          • Nowe książki w bibliotece

          • Wszystkich Czytelników zapraszamy do szkolnej biblioteki, gdzie czekają na Was nowe książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

            Złożony przez Panią Dyrektor wniosek został rozpatrzony pozytywnie i biblioteka w 2022r. otrzymała 15.000 zł na zakup książek i wyposażenia. Nasz księgozbiór powiększył się o 413 książek na kwotę 8250 zł. Są one już opracowane i gotowe do wypożyczenia.

            Gorąco zapraszamy !

            I. Kalińska-Jarosz, K. Kozera

          • „Warszawa da się lubić”, czyli wycieczka klas 8 do stolicy

          • W dniach od 8 do 10 listopada 2022r. uczniowie klas 8 z naszej szkoły zwiedzali Warszawę.      W podróż wyruszyliśmy pociągiem. W stolicy odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, Ogrody na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej, Grób Nieznanego Żołnierza,  Zamek Królewski, warszawskie Łazienki oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Spacerowaliśmy po Starym Mieście, gdzie uwieczniliśmy nasz pobyt wspólnym zdjęciem w sąsiedztwie Syrenki. 

            Uczestnicy wycieczki wzięli także udział w lekcji muzealnej w Starej Oranżerii w Łazienkach  zatytułowanej „Obyczajowość dworu królewskiego”. Podziwialiśmy Teatr Królewski oraz dowiedzieliśmy się o czasach stanisławowskich. 

            Sprawdziliśmy również komunikację miejską w stolicy. Przemieszczaliśmy się głównie metrem, które zdecydowanie okazało się ulubionym środkiem transportu młodzieży z Iłowej. 

            Wycieczka do Warszawy to nie tylko zwiedzanie, to także wspólne pogaduchy, gry w UNO, niespanie po nocach i zakupy pamiątek. W ciągu 3 dni pokonaliśmy ponad 30 km, na szczęście pogoda sprzyjała naszej wycieczce.

            Warszawa zaintrygowała i zachwyciła, ale przede wszystkim wzbudziła w wielu chęć powrotu do niej w przyszłości.

            Bardzo serdecznie dziękujemy sponsorom - panom Pawłowi Skorupie, Rafałowi Woźniakowi, Szymonowi Kowalczykowi oraz  Marcinowi Maderze. Ich wsparcie finansowe pozwoliło opiekunom na zakup uczestnikom wycieczki pamiątek z Warszawy. DZIĘKUJEMY!

                                                                                                           Organizatorki: D.Holska, E. Osińska

          • HAPPENING PATRIOTYCZNY W NASZEJ SZKOLE

          • 10 listopada 2022r. w naszej szkole odbył się happening patriotyczny. Każdy uczeń, pracownik szkoły mógł publicznie zademonstrować własny patriotyzm przypinając do piersi biało-czerwony kotylion lub małą flagę. Dziękujemy wszystkim, którzy mieli odwagę i chcieli uczestniczyć w happeningu!

             

            Ewelina Osińska

          • CZYTANIE DLA POKOJU

          • TYDZIEŃ BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

            W ostatnim tygodniu października w naszej szkole obchodziliśmy „Tydzień Biblioteki”. W tym roku hasło przewodnie brzmiało: „Czytanie dla pokoju”. Na lekcjach wychowawczych we wszystkich klasach nauczyciele wraz z uczniami czytali teksty literackie, które posłużyły do rozmów o obawach, strachach i niepokojach uczniów. W klasach 1-3 dzieci wizualizowały swoje złe emocje na kartkach, które później porwały lub zniszczyły w niszczarce, uwalniając się od nich. Następnie rysowały piękny świat bez strachu i wojny, bez złości i nienawiści. Świat, gdzie zwycięża miłość i dobro, w którym żyją odważni bohaterowie.

            Największym zainteresowaniem cieszył się w bibliotece Dzień Zagadek. Uczniowie z klas 1-3 tłumnie przybywali do biblioteki, by się sprawdzić w odgadywaniu różnych zagadek i rozwiązywaniu rebusów. Uczniowie starszych klas mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą lektur szkolnych, przygód Harrego Pottera, mitologii, Władcy Pierścieni. Nagrodą za poprawną odpowiedź był cukierek. Uczniowie klas 4-8 mieli także możliwość zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi najpiękniejszych bibliotek na świecie oraz mogli wziąć udział w konkursie: „Zostań Poszukiwaczem Informacji”. Wszystkie 15 bibliotek „bezbłędnie” wytropiła uczennica z kl. 5c – Oktawia Gut. Drugie miejsce zajęła Julia Sobków z kl. 7a, a trzecie, również z klasy 7a,  Julia Lewandowska.

            Odbył się także konkurs na recenzję książki, którą uczniowie polecają do przeczytania innym. Zachęcającą recenzję napisał Dominik Majewski, uczeń z kl. 8a. Dominik poleca do przeczytania książkę Łukasza Wierzbickiego pt.: „Dziadek i niedźwiadek”. Książkę można wypożyczyć w szkolnej bibliotece. Recenzję prezentujemy poniżej.

            Podczas świętowania „Tygodnia Biblioteki” odbywał się Kiermasz Taniej Książki, na którym została zaprezentowana oferta Księgarni w Tuliszkowie. 15% od sprzedaży księgarnia przeznaczy na gratisowe książki do naszej biblioteki.

            Na przerwach uczniowie odwiedzający bibliotekę mieli możliwość wysłuchać bajek i baśni ukraińskich czytanych przez lektorów po polsku i po ukraińsku.

            Dziękujemy nauczycielom za przeprowadzenie lekcji wychowawczych i wypracowane na nich materiały, a uczniom za odwiedziny i udział w konkursach.

                                                                                                           I. Kalińska-Jarosz, K. Kozera


            Poleć książkę – napisz recenzję

            Kiedyś od swojej prababci dostałem książkę Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek” opublikowaną przez wydawnictwo „Pointa”. Jest to opowieść zupełnie prawdziwa o niebywałym zwierzęciu z Persji, które czasem okazywało się bardziej ludzkie niż niejeden człowiek.

            Historia niedźwiedzia Wojtka była dla mnie dodatkowo atrakcyjna, bo mój stryjek Michał Wyspiański służył w Armii Andersa, z którą podróżował kudłaty bohater. Tak samo jak on przebył szlakiem wojennym z Iranu, Iraku, Palestyny, Egiptu do Włoch, gdzie walczył w bitwie o Monte Casino.

            To wszystko wydaje się co najmniej dziwne, jeśli pomyślimy, że Wojtek pocieszał małych pacjentów szpitala dziecięcego, zgłosił się jako rekrut do 22 Kompanii Transportowej, w kamuflażu dostał się niepostrzeżenie na pokład statku MS „Batory”, czy nosił ciężkie skrzynie z amunicją. Nie brakowało mu też poczucie humoru i umiejętności dopasowania zachowania do otoczenia. Legendarny stal się taniec niedźwiedzia z przebranym w damską suknię żołnierzem Zbyszkiem. Niestety Wojtek miał też swoje słabości, nie gardził papierosami.

            Niedźwiedź był niezwykły. Został bohaterem Polaków, wsparciem dla nich oraz zastrzykiem radości w trudnym wojennym okresie. Podbił także serca Brytyjczyków, ale, co bardzo mnie zasmuciło, nie dotarł nigdy z powracającymi bohaterami wojennymi do naszego kraju. Jeśli chcecie wiedzieć dlaczego i gdzie spędził kolejne 16 lat życia, musicie sięgnąć po tę książkę. Plusem „Dziadka i niedźwiadka” są zabawne rysunki oraz prawdziwe zdjęcia z różnych wydarzeń, w których kudłaty rekrut brał udział.

            Historie bywają czasem nudne, ale na pewno nie ta. Podróżując z niedźwiadkiem poznacie psotną małpę, psa Chipsa i niedźwiedzia Michała. Dowiecie się też, jakie były losy wielu bliskich z naszych rodzin, których dotknął koszmar wojny.

            Polecam książkę! Na razie jej nie oddam do szkolnej biblioteki, bo za często do niej wracam.

            Dominik Majewski, kl. 8a

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          •  

             

            Bo wolność to wśród mądrych ludzi żyć,

            widzieć dobroć w oczach ich i szczęście.

            Marek Grechuta

             

            Tegoroczną akademię z okazji zbliżającej się 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowali uczniowie klasy Vc. Przypomnieli najważniejsze fakty z kart historii naszej ojczyzny. Uroczysty apel był okazją do wysłuchania wierszy i pieśni patriotycznych w wykonaniu piątoklasistów. Wzruszający akcent zapewniły widowni dziewczynki z klas IVa, Va i Vb, które wykonały taniec z szarfami. Akademię przygotowały nauczycielki: pani Elżbieta Rzepa (scenografia), pani Ewa Kołodziejczak (choreografia), pani Danuta Holska (oprawa graficzna i muzyczna), pani Aurelia Lichtańska (scenariusz i reżyseria).

            Za zdjęcia dziękujemy panu Adamowi Żyworonkowi.

            Życzymy udanego świętowania!

             Wszystkich, którzy nie widzieli szkolnej akademii, serdecznie zapraszamy do Biblioteki Kultury w Iłowej już w najbliższy piątek, 11.11.2022 r. na godz. 13.00.

                                                                                                                                 Organizatorzy

             

            Galeria: Adam i Anna Żyworonek

          • Junior-Edu-Żywienie (JEŻ) w naszej szkole

          •  Nawyki żywieniowe, wypracowane w dzieciństwie, często są kontynuowane w życiu dorosłym. Dlatego istotne jest, aby już od najmłodszych lat kształtować je w sposób prozdrowotny. W tym celu Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia przygotowało program edukacji żywieniowej uczniów szkół podstawowych w klasach I-VI pn. Junior-Edu-Żywienie (JEŻ).

                Pogłębiający się problem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży spowodował podjęcie działań edukacyjnych w środowisku szkolnym, obejmującym uczniów, nauczycieli i rodziców. Program będzie wspierał działania realizowane w ramach Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii. Obejmie swoim zasięgiem 2170 szkół z całej Polski. Nasz szkoła również bierze udział w tym programie.

            W poniedziałek, 7 listopada odwiedzili nas specjaliści w dziedzinie żywienia i dietetyki z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego  PZH – Państwowego Instytutu Badawczego. 

            Przebadano grupę ponad 150 uczniów naszej szkoły !

            Czekamy na kolejne punkty programu i już dziś zachęcamy do wdrożenia zdrowego stylu życia.

            Agnieszka Haczkiewicz, Elżbieta Rzepa

             

          • „ Ślubuję: uczyć się sumiennie i postępować uczciwie…”„ Ślubuję: uczyć się sumiennie i postępować uczciwie…”

          • 28 października 2022 r. był wyjątkowym dniem dla pierwszoklasistów i na długo pozostanie w pamięci wszystkich. Tego dnia w Bibliotece Kultury w Iłowej odbyła się uroczystość „PASOWANIA NA UCZNIA”. Ceremonię uświetnili zaproszeni goście: pani dyrektor Beata Laskowska – Trzeciak, rodzice i dziadkowie uczniów. Zabrakło jedynie pana Burmistrza  Pawła Lichtańskiego, który ze względów służbowych nie mógł być obecny na uroczystości.

            Uroczystość PASOWANIA NA UCZNIA rozpoczęła pani dyrektor, która powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów i ich najbliższych. Dzieci, w pięknym programie artystycznym, w doskonały sposób zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie. Wraz z kolegami i koleżankami z Ukrainy prosiły o miłość i pokój na świecie. Złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i zostały pasowane na uczniów Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Iłowej. Obiecały być dobrymi uczniami i wzorowymi Polakami.

              Dużo radości sprawiły dzieciom pamiątkowe dyplomy i prezenty od rodziców - zaczarowane kuferki z pomocami dydaktycznymi.

             

            M. Swadowska, E. Kalinowska, E. Biłyk-Krzysztofiak​​​​​

             

             

          • Po-Halloween Party

          • W czwartek, 3 listopada 2022, uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej w Iłowej wzięli udział w dyskotece po-Halloween.
            Dyskoteka odbyła się w Bibliotece Kultury w Iłowej, a doskonałą zabawę zapewnił nam DJ- p. Jarosław Bareła.
            Część uczniów wzięła sobie głęboko do serca hasło przewodnie imprezy „Kto przebrany- mile widziany” i zaprezentowała się w przepięknych strojach. Chętni mogli wziąć udział w konkursie na najciekawszą charakteryzację. Przypominamy, że konkurs nadal trwa, a jego wyniki zostaną ogłoszone już w przyszłym tygodniu.

            Impreza została przygotowana przez Samorząd Uczniowski, a nad całością czuwało grono pedagogiczne.

             

          • Otrzęsiny klas czwartch

          • We wtorek, 30 października, klasy czwarte miały niezwykle ważny dzień w szkole. Uczniowie Samorządu Uczniowskiego pomogli dostąpić im zaszczytu wstąpienia w szeregi „starszaków”. Zanim to jednak nastąpiło wszyscy czwartoklasiści musieli wziąć udział w kliku trudnych konkurencjach. Na początku, każda z klas, w ciągu zaledwie dziesięciu minut, musiała wybrać zwierzę, będące ich maskotką i za pomocą dostępnych materiałów ucharakteryzować jednego ze swoich kolegów/ koleżanek tak, by jak najlepiej oddać charakter maskotki.

            Następnie, starsi koledzy i koleżanki  SU przygotowali konkurs, w którym czwartoklasiści mogli wykazać się umiejętnościami malarskimi. Należało wspólnie namalować portret wychowawcy.

            Ostatnią, ale wcale nie najłatwiejszą konkurencją, było pokonanie toru przeszkód- Ninja Worrior.
            Podczas gdy każda z klas zmagała się fizycznie z napotkanymi przeszkodami, pozostali uczniowie byli poddawani łamigłówkom sprawdzającym ich wiedzą z przyrody, historii, języka polskiego oraz języka angielskiego.  

             

          • W świecie filharmonii

          • W naszej szkole, po długiej przerwie spowodowanej pandemią będą odbywać się comiesięczne koncerty filharmonii dla klas młodszych organizowane przez Lubuskie Biuro Koncertowe. Pierwszy, bardzo udany koncert już za nami. W czasie roku szkolnego prelegenci wraz z muzykami, instrumentalistami, śpiewakami, tancerzami przedstawią nam 10 tematów poszerzających muzyczną wiedzę dzieci. Każdy z nas na pewno przekona się, że muzyka to sztuka, którą warto pokochać i poznawać.

                                                                                                                                                               Elżbieta Kalinowska

          • ZABAWA Z TOMATISEM

          • Trening uwagi słuchowej według metody profesora A. Tomatisa jest od września  kontynuowany w naszej placówce. Podczas zajęć stymulujemy centralny system nerwowy odpowiedzialny za procesy myślenia. Ćwiczymy w ten sposób koncentrację, zdolności językowe, komunikacyjne, matematyczne, a przy tym świetnie spędzamy czas!

          • NAUKA Z PODŁOGĄ MULTIMEDIALNĄ

          • Nasza szkoła stała się od października szczęśliwą posiadaczką PODŁOGI MULTIMEDIALNEJ. Ma ona nieograniczone możliwości. Służy nam do zabawy, nauki i terapii. Poprawia koncentrację uwagi, spostrzegawczość, integrację sensoryczną, kreatywność, koordynację wzrokową, słuchową, ruchową, a nawet językową w przypadku terapii logopedycznej. Tak oto pierwsi użytkownicy testują nowy nabytekJ