28-29 września 2023 r. odbyła się dwudniowa wycieczka do Pragi, stolicy naszych południowych sąsiadów, w której uczestniczyli uczniowie klas 7, 5 i 4 pod opieką pań: Anny Bober, Joanny Madery, Aurelii Szewczyk-Lichtańskiej i pana Tomasza Słomińskiego.
Wyjechaliśmy spod szkoły o godz. 6.30 na miejsce dotarliśmy około godziny 11.00 i zaczęliśmy zwiedzanie zabytków niezwykłego miasta Europy - Pragi.
Pierwszym punktem wycieczki była przepiękna Biblioteka Narodowa na Strahowie założona w 1143 roku. Dzieli się ona na trzy sale – Salę Teologiczną, Salę Filozoficzną, a pomiędzy nimi znajduje się Gabinet Osobliwości. Biblioteka mieści 200 000 tomów, 3000 rękopisów, wiele starodruków i inkunabułów. Imponujący księgozbiór, piękne freski sprawiają, że jest ona zaliczana do najpiękniejszych bibliotek na świecie.
Następnie pani przewodnik pokazywała nam najpiękniejsze zakątki miasta – Hradczany, czyli powstałą w XIV w. "królewską" dzielnicę na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy. Spacerowaliśmy dzielnicą zwaną Mala Strana, pełną pięknych barokowych pałaców, malowniczych kamieniczek, wąskich uliczek, zaułków i zabytkowych kościołów. Podziwialiśmy Lorettę Praską, budowaną przez 6 stuleci przepiękną katedrę św. Wita (siedzibę arcybiskupów praskich i prymasa czeskiego, główny kościół Pragi i Czech), Pałac Prezydencki i Zamek Królewski.
Ciekawym widowiskiem przed pierwszym dziedzińcem zamku była główna zmiana warty z udziałem orkiestry, która odbywa się codziennie o 12.00. Wartownicy, którzy uczestniczą w zmianie warty, w takt ciekawej muzyki przekazują sobie nawzajem sztandar Prezydenta Republiki Czeskiej.
Rozentuzjazmowani ruszyliśmy dalej. Przeszliśmy legendarną Złotą Uliczką, zachwycając się szeregiem maleńkich, kolorowych domków, dobudowanych w XVI wieku do wnęk murów obronnych Zamku Praskiego. W jednym z domków – niebieskim- pod numerem 22 mieszkał znany pisarz - Franz Kafka. Podziwialiśmy słynny średniowieczny Most Karola łączący dzielnice Mala Strana i Stare Miasto, z charakterystycznymi barokowymi posągami, w tym figurą św. Jana Nepomucena (dotknięcie płaskorzeźby znajdującej się pod nią przynosi ponoć szczęście). Most ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości, jest to najstarszy zachowany most kamienny.
Pani przewodnik pokazała nam dawną dzielnicę żydowską oraz praski Orloj, czyli średniowieczny zegar astronomiczny znajdujący się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego. Zwiedzanie zakończyliśmy na placu Wacława – wielkomiejskiego bulwaru z mnóstwem sklepów, sklepików z pamiątkami i lokali gastronomicznych, gdzie mogliśmy coś zjeść i zrobić zakupy. Około 17.00 pojechaliśmy do hotelu.
Następnego dnia naszego wyjazdu mieliśmy zaplanowaną wycieczkę do ADRSPASKO – Skalnego Miasta. Wyjechaliśmy zaraz po śniadaniu. Po ok. 2 godzinach spędzonych w autokarze dojechaliśmy na miejsce. Czekało tam na nas wiele atrakcji. Adrspach nie bez przyczyny zwany jest skalnym miastem i wystarczy przekroczyć jego granice, by w pełni zrozumieć sens tej nazwy. Powstałe bloki skalne na powierzchni 21,14 ha tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często trzeba dosłownie przeciskać się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami, wchodzić i schodzić schodkami usytuowanymi bezpośrednio na skałach. Niepowtarzalne skalne labirynty wyrzeźbione w górnokredowych piaskowcach ciosowych przez wodę i wiatry zachwycają każdego.
Spacerując z przewodnikiem podziwialiśmy powstałe bloki skalne, które przyjmują fantazyjne kształty. Widzieliśmy około 120 fantastycznych tworów m.in. Skalną Niewiastę, Ząb Karkonosza, Czarci Most, Trupią Czaszkę, Kochanków, Fotel Karkonosza i jego teściowej, wykałaczkę, delfina, słonie, przechodziliśmy przez Bramę Gotycką. Skalne miasto to miejsce, gdzie mogliśmy uruchomić wyobraźnię, aby domyślić się, co kolejne skały przedstawiają. Na końcu trasy przepłynęliśmy łodzią po niewielkim malowniczym jeziorku, które istnieje jedynie przez siedem miesięcy w roku. Zmęczeni, ale zadowoleni wyszliśmy ze Skalnego Miasta. Przed wyjazdem mieliśmy jeszcze czas na kupno pamiątek i posiłek.
Około 16.00 udaliśmy się w drogę powrotną. Na miejsce dotarliśmy o godz. 20-ej.
Podczas wyjazdu zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc i dużo nauczyliśmy się o Czechach. Urok Pragi i Skalnego Miasta, piękna pogoda, która cały czas nam towarzyszyła oraz miła atmosfera sprawiły, że wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.
WYJAZD BYŁ SUPER!
Uczniowie klas siódmych