Już wkrótce uczniowie klas ósmych staną przed wyborem szkoły ponadpodstawowej. W zależności od typu szkoły, spędzą tam kolejne od 3 do 5 lat, dlatego warto wybrać ją z rozwagą.
Podczas zajęć z doradztwa zawodowego podejmowane były różne tematy dotyczące samopoznania, struktury szkolnictwa w Polsce oraz świata zawodów.
Warto w tym miejscu wspomnieć o spotkaniach, które odbyły się w ramach szeroko rozumianego doradztwa zawodowego.
W listopadzie 2021r., podczas pobytu na terenie Zakładu Karnego w Krzywańcu, dwudziestoosobowa grupa ósmoklasistów miała okazję zapoznać się z pracą funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Przebywając na terenie jednostki, uczniowie wzięli udział w spotkaniu z osadzonymi objętymi oddziaływaniami terapeutycznymi- resocjalizacyjnymi w oddziałach terapeutycznych Zakładu Karnego w Krzywańcu. Prowadzone przez kadrę Działu Terapeutycznego spotkanie ukierunkowane było na podniesienie świadomości młodzieży w zakresie konsekwencji społecznych, zdrowotnych i prawnych zażywania środków zmieniających świadomość. Osadzeni podkreślali to, że często z pozoru niewinne działania, mogą przekreślić wszelkie plany na przyszłość.
Wykorzystując doświadczenia edukacji na odległość, zostało zorganizowane spotkanie on-line z panią Aleksandrą Janowską z Bełchatowa - przedstawicielką Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego i trenerką w projekcie Blue Generation.
Celem projektu Blue Generation jest zainteresowanie i zainspirowanie młodych ludzi w wieku od 15 do 29 lat do podjęcia pracy w sektorach Niebieskiej Gospodarki m.in. Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Polsce.
W sektorach Niebieskiej Gospodarki w Europie zatrudnionych jest aktualnie 5,4 mln pracowników. Są to: turystyka nadmorska, transport morski, rybołówstwo, budownictwo okrętowe, biotechnologia morska, energia oceaniczna, akwakultura. Szacuje się, że liczba ta podwoi się do 2030 roku. Warto rozważyć, czy nie podjąć nauki w szkole, która pomoże w zdobyciu kwalifikacji do pracy w tych sektorach.
Ostatnie spotkanie należało do pana Kamila Lachowskiego - absolwenta Wydziału Lalkarskiego PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie i aktora „Teatru Klinika Lalek”. Pan Kamil opowiadał o tym, jak wyglądała jego ścieżka edukacyjno-zawodowa, jak odkrywał w sobie to, czym chciałby się zajmować i jak konsekwentnie realizował swoje marzenia o aktorstwie. Barwnie i z pasją opowiadał o swojej pracy aktora lalkarza. Nie zabrakło też mini wykładu na temat rodzajów lalek teatralnych.
Każde takie spotkanie to nowe doświadczenie. Mam nadzieję, że będzie to również inspiracja do działania. Cytując za Markiem Fisherem: „najlepszy czas na działanie jest teraz”!
Danuta Holska