29 września 2018 r. uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy naszej miejscowości licznie uczestniczyli w Pikniku Patriotycznym zorganizowanym przez Urząd Miejski w Iłowej.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11:00 na parkingu leśnym w Koninie Żagańskim od odsłonięcia kamienia upamiętniającego obóz jeniecki Dulag Kunau. Gospodarzem uroczystości był dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu Marek Łazarz, który wraz z Lubuską Grupą Ekploracyjną Nadodrze, wójtem gminy Brzeźnica Jerzym Adamowiczem przy wsparciu burmistrza Iłowej Pawła Lichtańskiego ustanowili Dulag Kunau miejscem pamięci tysięcy polskich żołnierzy.
W odsłonięciu pamiątkowego kamienia wzięła udział liczna grupa zaproszonych gości i mieszkańców m.in. Wicewojewoda Lubuski Robert Paluch, Dowódca 11 Batalionu Dowodzenia podpułkownik Dariusz Lesiuk, przedstawiciele 22. Podkarpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka, wchodzącej w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, przedstawiciele lokalnych szkół z pocztami sztandarowymi, delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Iłowa. Pod koniec uroczystości zostały złożone wiązanki kwiatów.
Dulag to niemieckie słowo Durchgangslager oznaczające obóz przejściowy. Niemiecki system jeniecki został tak skonstruowany, aby jeńcy, którzy dostali się do niewoli, byli w pierwszej kolejności kierowani do tzw. dulagów. Jeden z nich znajdował się właśnie w okolicach Konina Żagańskiego (niemieckie Kunau). Powstał w 1939 roku, jako obozowisko namiotowe, które funkcjonowało do wczesnej wiosny 1940 roku. W tym obozie przebywało około 7-8 tys. polskich jeńców – żołnierzy Września 1939 r.
O godz. 14:00 w kościele pw. Chrystusa Króla odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny.
W Koninie Żagańskim i podczas mszy św. naszą szkołę reprezentowali: pani dyrektor Beata Laskowska-Trzeciak, nauczyciele, poczty sztandarowe i delegacja uczniów w składzie: Zuzanna Wrzesińska, Sara Niemiec, Agata Korczowska, Alicja Świrlik, Dominik Mazur, Zuzanna Guzewicz, Marcelina Mięka, Krzysztof Dryjas, Zuzanna Basiuk, Patrycja Hołodziuk, Roch Trzeciak, Maria Handzlik, Jacek Handzlik.
Po mszy św. odbył się Korowód Niepodległości. Mieszkańcy Iłowej na czele z orkiestrą GCKiS, Pułkiem Ułanów i pocztami sztandarowymi przemaszerowali ulicami miasta do Parku Dworskiego. Tam członkowie Klubu Kawaleryjskiego im. 12. Pułku Ułanów Podolskich ze Szczecina w historycznych strojach urządzili widowiskowy pokaz musztry, władania bronią i tańca na koniach w wykonaniu Amazonek.
O godz. 16:00 na Placu Wolności Burmistrz Iłowej pan Paweł Lichtański otworzył Piknik Patriotyczny. Na mieszkańców Iłowej czekało tam wiele atrakcji m.in. marszałek Józef Piłsudski, polonez, gry i zabawy historyczne, rockowy zespół Contra Mundum, wykonujący utwory znanych polskich poetów-żołnierzy i raper Sobota.
Maria Żołnowska