• Piękna i Bestia

          • W środę, 13 marca kolejny raz wybraliśmy się na spektakl do Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Teatralne przedstawienie Pięknej i Bestii robi wrażenie, choć każdy z nas porównuje je do popularnej disneyowskiej wersji filmowej. Historia Belli, jej ojca oraz tytułowej Bestii porusza serca i cieszy ze zwycięstwa dobra. Manipulacja czy fałszywe intencje zawsze wyjdą na jaw, a prawdziwa miłość zwycięży wszystko. To najważniejszy morał baśni. Chyba też dlatego pocałunek w końcowej części spektaklu wzbudził taki aplauz publiczności :). 

            Sala teatralna wypełniona była po brzegi, ale tylko nieliczni mieli okazję porozmawiać
            z aktorem, który wcielił się w postać potwora. Cieszymy się, że odtwórca pierwszoplanowej roli- Mikołaj Kwiatkowki- chciał z nami porozmawiać. Wizyta w teatrze to zawsze niesamowita przygoda!

                                                            Katarzyna Czuchnowska, ks. Mariusz Rogala oraz Aurelia Lichtańska

          • Sukces Jaszczurek

          • Nasze ,,Jaszczurki"🤗 zostały Mistrzem Powiatu Żagańskiego w "Czwórkach" Siatkarskich Dziewcząt - Igrzyska Dzieci i Mistrzem Powiatu Żagańskiego w Siatkówce Dziewcząt - Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Dziękujemy Szkole Podstawowej nr 1 w Żaganiu i Szkole Podstawowej nr 5 w Żaganiu za fajną sportową rywalizację. Pozdrawiamy 🙂

            Tomasz Słomiński
             

          • Nasze pierwsze szachowe podium

          • 13 marca 2024r. w Żagańskim Pałacu Kultury odbył się Powiatowy Turniej Szachowy  o "Złoty Maszkaron". W szranki stanęli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Naszą szkołę reprezentowała znakomita drużyna: Anna Kniaziuk kl. VII c, Antonina Majewska kl. Vb, Wojciech Surdyka i Piotr Zarzeczny z kl. Va, która wywalczyła doskonałe drugie miejsce. Sam udział w turnieju okazał się świetną, lecz wymagającą przygodą.  Przebiegał w sympatycznej i miłej atmosferze oraz dostarczył wiele emocji.
            WIELKIE BRAWA!!!


            Za bezpieczny i bezpłatny transport pięknie dziękujemy Panu Arturowi Mutwilowi.

            Anna Janus

          • Etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - „Młodzież Zapobiega Pożarom”

          •  

            Dnia 13.03.2024r. w Szkole Podstawowej im. Lotników Alianckich w Iłowej odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - „Młodzież zapobiega pożarom”. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Iłowej - Paweł Lichtański.

            Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe: Grupa I – uczniowie klas I-IV, grupa II – uczniowie klas V-VIII. W pierwszej kategorii wzięło udział 6 uczniów, a w drugiej 13. Po raz pierwszy uczestnicy konkursu rozwiązywali test wiedzy pożarniczej w pracowni komputerowej za pośrednictwem testportalu. Najlepszymi w tej tematyce okazali się:

            Grupa kl. I - IV:

            I miejsce – Jan Wiśniewski kl.4b

            II miejsce – Piotr Sękowski kl. 4a

            III miejsce –Hubert Kocur kl. 4b

            Grupa kl. V - VIII:

            I miejsce - Milena Mesjasz kl. 6c

            II miejsce – Adam Biela kl. 7a

            III miejsce –Maja Potrząsaj kl. 6b

            Nagrody wręczył pan burmistrz Paweł Lichtański wraz z panią dyrektor Szkoły Podstawowej Beatą Laskowską-Trzeciak w asyście komisji konkursowej. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki oraz podziękowania za tak liczny udział.

            Dwóch zwycięskich uczniów z każdej kategorii wiekowej będzie reprezentować szkołę w powiatowym konkursie OTWP, który odbędzie się w kwietniu w Żaganiu. Zapraszamy za rok do sprawdzenia swojej wiedzy pożarniczej, a za zwycięską czwórkę będziemy trzymać kciuki w dalszym etapie konkursu!

            Życzymy powodzenia!

            Joanna Jakimiuk, Ewelina Osińska

             

             

          • KONKURS PLASTYCZNY

          • Przedszkole Miejskie im. Akademia Małych Zuchów w Iłowej zaprasza do udziału w konkursie pt. "Wiosna wokół nas".Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku do lat 10 i ma charakter indywidualny. Każdy chętny Uczestnik może zgłosić do konkursu jedną pracę. Konkurs trwa do 20 marca 2024 roku. Zadaniem Uczestników Konkursu jest samodzielne wykonanie pracy plastycznej na temat: "WIOSNA WOKÓŁ NAS".Format prac plastycznych A4 lub A3.Technika wykonania pracy: płaska.Jako materiał można wykorzystać farby plakatowe, akwarele, kredka, ołówek, papier kolorowy, wycinanka itp., zalecane użycie papieru technicznego, jako podstawy do pracy.Nie będą brane pod uwagę prace przestrzenne, rzeźby czy prace z plasteliny.Prace należy przynosić do wychowawców klas lub do świetlicy numer 4.

            Zapraszamy:)

            Elżbieta Rzepa

          • AKCJA CHARYTATYWNA

          • W naszej szkole, jak co roku, zbierane są plastikowe nakrętki. Akcja zbierania nakrętek organizowana jest, by wspierać charytatywnie potrzebujące dzieci.

            Plastikowe nakrętki poddawane są recyklingowi, a uzyskany z nich granulat wykorzystywany jest do produkcji kolejnych przedmiotów z plastiku.

            Pieniądze za zebrane zakrętki przeznaczone są  m.in. na zakup sprzętów do rehabilitacji, wózków inwalidzkich, protez czy rehabilitację chorego dziecka.

            W naszej szkole kosz na nakrętki ustawiony jest w gabinecie numer 4 (pracownia ekologiczna). Zbieramy nakrętki z butelek po napojach, kefirze, jogurcie, mleku, soku ale też nakrętki z pojemników po chemii gospodarczej czy kosmetykach. Ważne, żeby nakrętki nie posiadały elementów papierowych i metalowych.

             

            Elżbieta Rzepa

          • Stołówka szkolna

          • Na prośbę rodziców od dnia 26.02.2024r. na naszej stronie internetowej będzie publikowany aktualny jadłospis stołówki szkolnej (co 2 tygodnie) oraz wykaz alergenów.  Zapraszamy do górnej zakładki stołówka.

            Sandra Eyzop

          • PAMIĘTAMY O SYBIRAKACH

          •  

              10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Około 140 tysięcy obywateli polskich, w przerażających warunkach, zostało wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego.

               11 lutego 2024 r. w iłowskim kościele odprawiona została uroczysta msza święta w intencji 84. rocznicy zesłania Polaków na Sybir, w której uczestniczyli żyjący Sybiracy, ich potomkowie, a także  społeczność iłowska na czele z panem burmistrzem Pawłem Lichtańskim oraz radnymi. Reprezentacji naszych uczniów również nie mogło zabraknąć, ponieważ od kilku lat mamy pod opieką sztandary Związku Sybiraków z Iłowej i z Czyżówka. Pan burmistrz przypomniał zebranym miejsca pamięci związane z Iłową, historię regionu, w tym wywózkę na Sybir oraz podkreślił, jak ważne jest kultywowanie przeszłości. Po mszy świętej delegacja naszej szkoły razem z panią dyrektor Beatą Laskowską Trzeciak złożyła wiązankę kwiatów przy krzyżu upamiętniającym zesłanych.

            Anna Bober, Maria Żołnowska

            foto: M. Jakubowicz

          • PRACOWNIA EKOLOGICZNA

          •      W ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, w naszej szkole odbywają się zajęcia i działania o charakterze ekologicznym.

            W okresie od października do końca stycznia w powstałej pracowni ekologicznej przeprowadzone zostały zajęcia dla klas I –IV pod hasłem „Odnawialne i nieodnawialne źródła energii”.  Uczniowie podczas zajęć pogłębiali wiedzę na temat źródeł energii. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z różnymi źródłami energii oraz wpływem ich pozyskiwania i wykorzystywania na środowisko. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest poszukiwanie i odkrywanie nowych ekologicznych źródeł energii. Dowiedzieli się, jakie szkody w środowisku naturalnym powoduje spalanie paliw kopalnych. Nauczyli się odróżniać źródła odnawialne i nieodnawialne i jaka jest różnica między nimi.

            Elżbieta Rzepa

          • LOVE, LOVE, LOVE

          •         W ostatni dzień przed feriami w naszej szkole zagościł czerwony kolor. W tym dniu uczniowie Samorządu Uczniowskiego stali się pracownikami Poczty Walentynkowej. Każdy z nas, od najmłodszego do najstarszego, mógł wysłać kartkę swojej sympatii, przyjacielowi, ulubionemu nauczycielowi... W sprzedaży były urocze kartki walentynkowe oraz serduszkowce breloczki. Wielu uczniów, a nawet nauczycieli wprowadziło do swych stylizacji czerwień. Niech miłość kwitnie w nas i wokół nas! Każdego dnia:)

          • BAL KARNAWAŁOWY

          •               Karnawał to miła tradycja przepełniona zabawą i muzyką i dlatego uczniowie klas I-III zgodnie z tą tradycją bawili się na balu karnawałowym  w piątek 2 lutego.

            Tego dnia od rana w szkole pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrały się za bohaterów znanych bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, motylki, żabki strażaków, policjantów, rycerzy... nie sposób było ich zliczyć  i wymienić. Bal odbył się w Bibliotece Kultury na dużej Sali.

            Wszyscy uczniowie bawili się wyśmienicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na uczestników prawdziwego balu. Były różne zabawy: pociągi, kółeczka, tańce w parach i z balonami oraz odbył się konkurs na Królową i Króla balu. Nad całą oprawą muzyczną i zabawami czuwał i prowadził p. Jarek, któremu z całego serca dziękujemy. Dziękujemy też rodzicom za słodki poczęstunek dla dzieci, a wychowawcom za zaangażowanie i opiekę.

            Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć, radości i miłych wrażeń.

            Do zobaczenia za rok!

                                                                          Organizatorzy: Ewa Cymbara, Teresa Woronik, Elżbieta Rzepa

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • 6 lutego 2024r. świetowaliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Na lekcjach informatyki we wszystkiuch klasach I-VIII przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznej pracy z komputerem, ułożyliśmy krzyżówki internetowe oraz programowaliśmy roboty.

            Małgorzata Swadowska, Joanna Jakimiuk, Mieczysław Jakubowicz

             

            6 lutego 2024 r. będziemy świętować Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Sprawdź jakie wydarzenia odbędą się w ramach tegorocznych obchodów.

            Prezentacja Bezpieczny Internet

             

            Czym jest DBI?

            Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i tradycyjnie obchodzony jest w lutym. Celem inicjatywy jest podniesienie świadomości na temat bezpieczniejszego i lepszego Internetu dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

            Obchody DBI z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, angażując we wspólne działania uczniów, nauczycieli, rodziców, lokalne społeczności, pedagogów i edukatorów. W 2023 roku zorganizowano aż 4675 lokalnych inicjatyw, a wszystkie działania związane z DBI objęły blisko trzy miliony osób! 

            W 2023 roku organizatorzy przygotowali 19 webinarów, w których udział wzięło 4 300 przedstawicieli placówek oświatowych, 32 lekcje online i 10 spektakli dla dzieci, w których uczestniczyło aż 276 000 uczniów!Zbliża się kolejna, 20. edycja DBI i setki bezpłatnych wydarzeń. Zarejestruj się na nie już dziś.

            DBI 2024 

            Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie lokalnych inicjatyw edukacyjnych organizowanych w całej Polsce zaplanowane zostały aż do końca marca br. Wśród nich są m.in.:

            • webinary dla nauczycieli, które przybliżą im najnowsze kierunki profilaktyki zagrożeń online. Wszystkie webinary są bezpłatne, a ich celem jest prezentacja konkretnych narzędzi i tematów, które mogą być wykorzystane do edukacji o bezpieczeństwie w sieci. Harmonogram i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: https://www.saferinternet.pl/dbi/webinary.html  
            • lekcje online, do których szkoły mogą zgłaszać zainteresowane klasy. Lekcje są bezpłatne i organizowane prawie codziennie od 7 lutego aż do końca marca. Harmonogram i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: https://www.saferinternet.pl/dbi/lekcjeonline.html  
            • materiały edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które można pobrać ze strony: https://www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html 

            Na stornach wydarzenia znajdziesz informacje o wszystkich inicjatywach organizowanych w ramach DBI: https://www.saferinternet.pl/dbi/mapa-inicjatyw-dbi.html

            Zgłoś inicjatywę

            Świętuj Dzień Bezpiecznego Internetu poprzez organizację lokalnej inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa internautów. Jak to zrobić? Wejdź na stronę dbi.pl i zgłoś pomysł, który planujesz zorganizować w swojej przestrzeni np. w szkole, bibliotece, na uczelni czy w miejscu pracy. Mogą to być spotkania, webinary, konkursy, kampanie informacyjne czy warsztaty. Wystarczy zarejestrować swoją inicjatywę za pomocą elektronicznego formularza.

            Konferencja DBI

            Podobnie jak w poprzednich latach, w ramach obchodów DBI odbędzie się konferencja skierowana do przedstawicieli oświaty, profesjonalistów pracujących z dziećmi oraz mediów. Specjaliści uczestniczący w konferencji przedstawią wyniki badań oraz podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat wyzwań związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie.

            Gala DBI 2024, odbędzie się 6 lutego – uczestniczyć w niej można zarówno stacjonarnie (Warszawa), jak i online. Aby wziąć udział w Gali DBI na żywo w Teatrze Palladium, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: rejestracja na wydarzenie 

            Udział w wydarzeniu online nie wymaga rejestracji.

            Transmisja online będzie dostępna na stronie dbi.pl oraz facebook.com/bezpiecznyinternet 

            Szczegółowe informacje o konferencji dostępne są w programie DBI 2024

            Zapraszamy do udziału w obchodach DBI – twórzmy bezpieczny Internet każdego dnia!

            autor: JJ

          • Marsz amerykańskich żołnierzy

          • 26 stycznia 2024 r. jak co roku gościliśmy w szkole żołnierzy, którzy wzięli udział w kolejnym marszu upamiętniającym ewakuację Stalagu Luft 3 Sagan. Tym razem byli to żołnierze amerykańscy.  Odwiedzili szkołę, rozmawiali z uczniami i,  przy filiżance aromatycznej kawy,  nabierali sił przed dalszą drogą. Następnie skierowali swe kroki do naszego kościoła, bo właśnie tam podczas ewakuacji, w czasie wojennej zawieruchy schronili się Amerykanie, jeńcy obozu Stalag Luft 3. Marsz prowadził od Stalagu do Sprembergu. Do zobaczenia za rok...

            Galeria: Adam Żyworonek

            Autor: Beata Laskowska-Trzeciak

          • Witajcie w naszej bajce

          • Szóste klasy dołączyły do dwumilionowego grona widzów filmowej wersji lektury "Akademia pana Kleksa" Jana Brzechwy i 25 stycznia wybrały się do kina w Zielonej Górze. Uczniowie, po przeczytaniu wielu recenzji, w końcu mogli sami ocenić film. Jest to zupełnie nowe spojrzenie na szkołę najlepszego na świecie nauczyciela. Szóstoklasiści ocenili film baaardzooo pozytywnie. Jeden z bohaterów przypominał Wednesday,a cała akademia Hogwart :). Studenci pana Ambrożego przybyli z różnych stron świata, a bez problemu znaleźli wspólny język. Warto znać treść książki, bo z wielką frajdą można podsumować różnice między tekstem a najnowszą ekranizacją. Muzyka, fragmenty utworów Brzechwy i efekty specjalne na pewno zostaną w pamięci. Jedną z lekcji -aleeliminacji uczniowie już próbują wcielić w życie. Niech „ale” zniknie, a wyobraźnia działa!

             

            Wychowawczynie klas szóstych: Katarzyna Czuchnowska, Joanna Jakimiuk i Aurelia Lichtańska

          • Druk 3D

          • 25 stycznia 2024 r. w pracowni informatycznej naszej szkoły odbyły się warsztaty druku 3D w ramach projektu „Laboratorium przyszłości”. Przez 4 kolejne lekcje uczniowie klas 6b, 7b, 5c oraz 7a projektowali w programie Doodle3D breloczki w kształcie koła i serca. Umieszczali na nich swoje inicjały. Najładniejsze projekty zostały wydrukowane na szkolnej drukarce Banach3D.

            M. Jakubowicz

          • Zbiórka dla schroniska – zakończenie akcji

          •    W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy zbiórkę darów dla bezdomnych zwierząt ze schroniska w Piotrowie. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczną akcję. Mimo, iż nie możemy wymienić wszystkich zaangażowanych osób, Wasza pomoc i ogromne wsparcie w postaci karmy i akcesoriów dla zwierząt są nieocenione.

                W tym roku, dzięki życzliwości firmy INTRA S.A., siedmioro wolontariuszy z naszej szkoły wraz z opiekunem miało okazję dostarczyć zebrane prezenty do schroniska, a także poznać jego mieszkańców. Właściciele placówki opowiedzieli o specyfice pracy ze zwierzętami i oprowadzili uczniów po schronisku.

            Część karmy dla kotów trafiła do Fundacji Zwierzoluby z Żagania, która zajmuje się  porzuconymi i chorymi zwierzakami.

            Kolejna zbiórka już w przyszłym roku szkolnym. Zachęcamy, aby prywatnie odwiedzić schronisko w Piotrowie, które otwarte jest dla gości przez cały rok.

            Specjalne podziękowania składamy firmie INTRA S.A. za użyczenie busa na przejazd młodzieży do schroniska w Piotrowie.

            Dziękujemy :)

             

            Szkolny Klub Wolontariatu

          • NAJLEPSZE KINO KLASOWE

          • 8 stycznia 2024r. odbył się seans filmowy w szkolnym kinie klasowym 3b. Oglądaliśmy film pt. „O psie, który jeździł koleją”. Na tę okazję rodzice w klasie przygotowali dla nas przekąski. Tak jak w prawdziwym kinie! Po seansie filmowym było wieczorne zwiedzanie szkoły z Lampo. W ciemnych korytarzach zaopatrzeni w latarki rozwiązywaliśmy quest, który nie był prosty, ale jakoś sobie poradziliśmy. Questowy spacer z Lampo przygotowała pani Ania, nasza wychowawczyni, za co baaardzo dziękujemy.

            Spędziliśmy niezwykle ciekawy i pełen wrażeń wieczór.

            Dziękujemy za zaangażowanie rodzicom, którzy zrobili nam przekąski kinowe i za to, że za nas posprzątali :)

            BYŁO SUPER !!!

            Uczniowie kl. 3b

          • Codeweek 2023

          • Tydzień kodowania CodeWeek w naszej szkole trwał od 10 - 21 października 2023 roku. Wszyscy uczniowie na lekcjach informatyki podjęli kroki w kierunku tworzenia treści cyfrowych, układania skryptów programowana przy pomocy Photonów, ScootieGoo! oraz klocków Lego Spike z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu  #LaboratoriaPrzyszłości oraz #PracowniaTIK

            Małgorzata Swadowska, Joanna Jakimiuk, Mieczysław Jakubowicz