W listopadzie rozpoczęliśmy w naszej szkole działania w ramach innowacji: „Wybieram świadomie- żyję zdrowo.”
Rosnąca liczba dzieci, u których widoczne są problemy związane z nadwagą, skłoniła nas do bardziej intensywnej pracy na tym polu.
„Problem nadmiernej masy ciała występuje już u małych dzieci. WHO alarmuje, że jeśli obecne trendy utrzymają się, to do 2025 roku na świecie będzie ok. 70 mln dzieci do 5 roku życia z nadmierną masą ciała. Na podstawie dostępnych badań można określić, że w Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10% małych dzieci (1-3 lata), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22% młodzieży do 15 roku życia (… )
Najnowsze (2018 r.) wstępne wyniki badania zachowań zdrowotnych młodzieży w wieku 11-15 lat (międzynarodowe badanie HBSC, w którym od wielu lat uczestniczy również Polska) wskazują, że nadmierna masa ciała występuje u 29,7% chłopców i 14,3% dziewcząt (wg kryteriów WHO, 2007). Odsetki te są wyższe o kilka procent w porównaniu do wyników edycji tego badania z 2014 r. W latach 2014-2018 odsetek młodzieży z nadmierną masą ciała wzrósł z 19,9% do 21,7% przy czym silniejsze pogorszenie zaobserwowano u chłopców, a biorąc pod uwagę wiek – u 13-latków obojga płci.
Nie ma wątpliwości, że nadwaga i otyłość to problem dużej wagi. Przedstawione dane wskazują, że nadal istnieje ogromna potrzeba poszukiwania i realizacji skutecznych na globalną skalę działań, które pozwolą wyhamować niekorzystne trendy związane z problemem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży.”[1]
Do udziału w innowacji wybrałyśmy uczniów klas trzecich i ich rodziców, ponieważ zwykle w wieku 9-10 lat, dzieci zaczynają same szykować sobie drugie śniadanie do szkoły lub dostają od rodziców pieniądze, na zakup tego posiłku.
Innowacja zostanie przeprowadzona od listopada 2019 roku do maja 2020 roku. Autorkami innowacji są p. Ewa Cymbara, p. Agnieszka Haczkiewicz, p. Barbara Krempa i p. Elżbieta Rzepa.
W tym miesiącu uczniowie klas trzecich dowiedzieli się m.in. co to jest „mózgowe jedzenie”, dlaczego „jestem tym, co jem”, jak z kulturą zachować się przy stole oraz jak kupować jedzenie.
Kolejne zajęcia warsztatowe i spotkania ze specjalistami będą dotyczyły promocji zdrowia w zakresie prawidłowego żywienia, wpływu poszczególnych produktów na rozwój i funkcjonowanie młodego człowieka, a także roli aktywności fizycznej w życiu dziecka.
Ewa Cymbara, Agnieszka Haczkiewicz,Barbara Krempa, Elżbieta Rzepa
[1] https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/nadwaga-i-otylosc-wsrod-dzieci-i-mlodziezy-