Strona główna
Czytanie na trawie
Lubić czytanie - to znaczy godziny nudy,
które człowiek miewa w życiu,
zmienić na godziny radości.
Monteskiusz
1 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej oraz zaproszeni goście wzięli udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo "Jak nie czytam, jak czytam". Barwny korowód uczniów z transparentami promującymi czytanie przemaszerował ulicami miasta do parku. Tam, wśród zieleni, zebrani uczestnicy akcji wysłuchali fragmentu autobiografii Kazimierza Górskiego czytanej przez burmistrza Iłowej, pana Pawła Lichtańskiego. Następnie wszyscy przystąpili do bicia rekordu w jednoczesnym cichym czytaniu ulubionych książek. Nasz iłowski rekord wyniósł 341 osób. Spróbujemy pokonać go za rok. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że czytanie książek jest dla dzieci i młodzieży nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnoś
ZIELONA SZKOŁA W JAROSŁAWCU
We wtorek, 16 maja, uczniowie klasy IIIc wyjechali na sześciodniową zieloną szkołę do Jarosławca. Celem wycieczki było poznanie krajobrazu nadmorskiego i nauka samodzielności. Obserwowali z bliska rośliny i zwierzęta żyjące nad morzem. Udało im się zobaczyć padalca, orły, mewy i małże. Oglądali turzycę piaskową i kwitnące fiołki trójbarwne. Zwiedzili wiele ciekawych miejsc tj.: latarnię morską w Jarosławcu, Leonardię – park gier i zabaw, Słowiński Park Narodowy i Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie. Największy zachwyt wśród uczniów wzbudziły ruchome wydmy i rejs statkiem. Wieczory i wolne chwile spędzali na dyskotekach, hali sportowej, basenie i przy ognisku. W niedzielę, 21 maja, zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domu.
Wycieczka do Żagania
Minęło już 11 lat od kiedy przyjęliśmy imię Lotników Alianckich. Aby jeszcze bardziej przybliżyć uczniom historię naszego Patrona, szóstoklasiści wraz z wychowawczyniami zwiedzili Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Najpierw poznali historię obozów Stalag VIII C oraz Stalag Luft III, następnie obejrzeli retrospekcję Wielkiej Ucieczki i zwiedzili tereny poobozowe. Mogli nawet przekonać się, ile wysiłku kosztowało oficerów samo przedostanie się przez tunel, gdyż sami odbyli krótką trasę zrekonstruowanym przejściem. Zwiedzili też barak 104 i dzięki temu poznali codzienne życie jeńca obozowego. Wycieczka zakończyła się spotkaniem przy ognisku i pieczeniem kiełbasek. Uczniowie szczególne podziękowania składają pani dyrektor, która pokryła koszty autobusu oraz dyrektorowi i pracownikom muzeum za niezwykle miłe przyjęcie.
ŚWIĘTO KWITNĄCYCH AZALII
Piątkowe przedpołudnie 26 maja klasy Va i Vc spędziły w bardzo urokliwym miejscu-Szkółce Krzewów Ozdobnych „Pudełek”. Towarzystwo cudownej przyrody, pięknych gatunków drzewek
i kwiatów, śpiew ptaków oraz wszechogarniająca zieleń sprawiły, że przez dwie godziny uśmiech nikomu z twarzy nie zniknął. Możemy być dumni, że w tak małym mieście znajduje się tak wielka atrakcja. Dziękujemy pani Elżbiecie Rzepie za pomoc w opiece nad naszymi piątoklasistami.
Słodkie babeczki
26 maja z okazji „Dnia Matki” uczniowie klasy 5b wraz z rodzicami przygotowali słodkie babeczki. Można było kupić swojej kochanej mami babeczki waniliowe, czekoladowe, z malinowym musem i truskawkami, z kawałkami czekolady oraz przepyszne rurki z kremem z życzeniami. Zarobione pieniążki klasa przeznaczy na wycieczkę klasową. Dziękuję uczniom i rodzicom za zaangażowanie.
Powiatowy Turniej o Bezpieczeństwie
24 maja w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu odbył się Powiatowy Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie, który jest jednym z elementów wojewódzkiego Programu Edukacyjno-Wychowawczego "LUPO".
Trzecioklasiści w magicznych miejscach
W poniedziałkowy poranek , 22 maja 2017 r. uczniowie klas III a i III b wyruszyli w podróż, której celem było poznanie regionu i jego historii. Odwiedzili wiele ciekawych miejsc. W Lwówku Śląskim zwiedzili zabytkowy ratusz, kościół oraz pozostałości murów obronnych. W Parku Krajobrazowym Doliny Bobru, wspinając się na skałki, podziwiali piaskowcowe formy skalne.
Ważne decyzje gimnazjalistów
Uczniowie klas trzecich gimnazjum mają przed sobą poważne wyzwanie. Po raz pierwszy w życiu muszą podjąć ważną decyzję dotyczącą swojej dalszej edukacji. Wybór szkoły ponadgimnazjalnej nie jest łatwy, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na dalsze losy młodych ludzi. Szkoła zawodowa, liceum czy technikum? Na to pytanie musi odpowiedzieć każdy trzecioklasista. Aby pomóc naszym uczniom, jak co roku, zorganizowaliśmy cykl spotkań z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych. Reprezentanci wielu placówek oświatowych zaprezentowali swoją ofertę edukacyjną i odpowiadali na pytania młodzieży. Trzymamy kciuki za naszych uczniów, ady dokonali właściwych wyborów !
Wyniki konkursu "Kangur matematyczny"
Znamy wyniki konkursu „Kangur Matematyczny”.
Wyróżnienie otrzymały następujące osoby:
- Krom Alicja – kl. IV c
- Handzlik Jacek – kl. IV c
- Mesjasz Miłosz – kl. I a G
- Dryjas Krzysztof – kl. I c G
Gratulujemy!!!
M. Czajkowska
Mistrzowie blogowania
W naszej szkole od lat prowadzony jest blog SKO. Publikowane są na nim artykuły propagujące systematyczne oszczędzanie, relacjonujące prowadzone w szkole akcje charytatywne, ekologiczne, konkursy plastyczne oraz matematyczne. Podobnie jak w latach ubiegłych nasz blog wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie SKO BLOG MIESIĄCA zorganizowanym przez PKO BP i zdobył nagrodę I stopnia. Szkoła otrzymała dyplom, laptop oraz SKO-we gadżety.
Wycieczka do Zgorzelca
9 maja 2017r. uczniowie klasy IIc udali się na wycieczkę do Zgorzelca, aby uczestniczyć w warsztatach „Majsterkowo” i w zajęciach edukacyjnych w sali Ognik .W Castoramie przywitał uczniów pan Marcin, który udzielił instruktażu właściwego montażu drewnianej zabawki. Uczniowie w profesjonalnych strojach przystąpili do pracy.
„Od ziarenka do bochenka”
8 maja 2017r. uczniowie klasy IIa i IId udali się na wycieczkę do „Karczmy Taberskiej” w Janowcu, aby uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych pt. „Od ziarenka do bochenka”. Uczniów przywitała „ciocia”, czyli Pani Jolanta Taberska, która ciekawie opowiedziała o tradycjach regionalnych. Uczniowie poznali rodzaje zbóż oraz etapy powstawania chleba.
Mistrz bankowości
Uczniowie klas piątych wzięli udział w konkursie ekonomiczno- matematycznym „Mistrz bankowości”. Żeby wygrać należało się wykazać znajomością pojęć bankowych, umiejętnościami matematycznymi, w ciekawy sposób zachęcić kolegę/koleżankę do oszczędzania w SKO.
Zbiórka znaczków na cele misyjne
W naszej szkole już po raz kolejny odbyła się zbiórka znaczków pocztowych na cele misyjne. W tym roku również udało się nam zebrać ich bardzo dużo. Wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję serdecznie dziękuję. Szczególne podziękowania dla Macieja i Jakuba z klasy V „a” oraz ich Rodziców. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży znaczków przeznaczone będą na pomoc najbardziej poszkodowanym przez los dzieciom z Kolumbii, Kongo, Wybrzeża Kości Słoniowej.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY RELIGIJNEJ
11 maja w Gozdnicy odbył się VI konkurs wiedzy religijnej. Tematem tegorocznego konkursu była Maryja. W konkursie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z Żagania, Gozdnicy i Iłowej. Po ciężkich zmaganiach wyłoniono zwycięzców. Pierwsze trzy miejsca przypadły naszej szkole. Klaudia Klisowska z klasy VI „b” zdobyła miejsce I, Natalia Stocka z klasy V „a” zajęła miejsce II, Karolina Ignasiak z klasy V „a” uplasowała się na miejscu III, a Alicja Świrlik z klasy VI „c” na miejscu VI. Serdeczne podziękowania dla dziewczyn, walczyły dzielnie, a pytania były naprawdę trudne.
Zielony Kapturek
„Teatrzyk Jak Się Patrzy” na Powiatowym Przeglądzie Teatralnym PRO ARTE 2017 zaprezentował spektakl „Zielony Kapturek”. Jury doceniło grę małych aktorów, piękną scenografię oraz stroje przyznając zespołowi tytuł laureata. Teatrzyk tworzą wszyscy uczniowie klasy IIa, wychowawczynią i zarazem opiekunem teatralnym jest p. Zuzanna Wdowiak. Mali aktorzy będą reprezentować nasz powiat na Wojewódzkiej Gali Teatralnej PRO ARTE 2017, która odbędzie się w Nowej Soli 5 lub 6 czerwca.
Majowe święta
Maj jest miesiącem, w którym obchodzimy kilka ważnych świąt państwowych. Z tej okazji odbył się w naszej szkole uroczysty apel, w którym wzięli udział uczniowie klas III- VI.
Wycieczka na piątkę
Strome podejścia kształtują charakter,
kontakt z przyrodą daje pogodę ducha
Jan Paweł II
W ostatni piątek, piątego maja piąte klasy wybrały się na górską wędrówkę. Takie zestawienie „piątek” w bliskim sąsiedztwie sprawiło, że cały dzień był na 5! Naszą wyprawę zaczęliśmy od wejścia na Sokolik, położony w północno-zachodniej części Rudaw Janowickich, w Górach Sokolich. Po drodze zatrzymaliśmy się w schronisku „Szwajcarka”. Budynek liczący prawie 200 lat powstał jako domek myśliwski pruskiej rodziny królewskiej i pozostał praktycznie niezmieniony do dziś.
Projekt: ,,Zdrowo i w formie przez cały rok”
Czwartoklasiści uczący się języka niemieckiego udali się 5 maja 2017r. na wycieczkę do szkoły partnerskiej w Daubitz. Rówieśnicy z Niemiec przywitali nas głośnym ,,Dzień dobry”. Rozpoczęły się pierwsze wymiany zdań przy wspólnym śniadaniu. Dzieci z Daubitz przyjęły nas serdecznie i zaprosiły do wspólnej zabawy. Już po chwili wszyscy uczestnicy podjęli się przydzielonych im zadań.
Warto mieć w życiu pasję.
W piątek, 5 maja 2017 r. odbył się konkurs wiedzy technicznej dla szkół gimnazjalnych powiatu żagańskiego - „Młody Technik 2017”. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu. W konkursie wzięło udział pięć trzyosobowych drużyn gimnazjalnych. Składał się on z konkurencji w trzech kategoriach:
Godziny dzwonków
Środa 02.07.2025Kalendarz
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych