• 8 marca- Dzień Kobiet
      • 8 marca- Dzień Kobiet

      • 07.03.2021 19:40
      • Co dało początek Międzynarodowemu Dniu Kobiet? Wielu uważa, że powodem były wydarzenia z 8 marca 1908 roku. Wówczas to 15 tysięcy pracownic wyszło na ulicę Nowego Jorku, aby zaprotestować przeciwko zbyt długim godzinom pracy, niskiej pensji i domagać się praw politycznych, w tym prawa do głosowania. Z obawy przed skandalem właściciel zakładu zamknął je w fabryce, w której wybuchł pożar. Zginęło wtedy 129 strajkujących. Inni twierdzą, że wpływ na zainicjowanie tego święta miało zdarzenie z 1857 roku. 8 marca setki kobiet pracujących w nowojorskiej fabryce tekstyliów protestowało przeciwko złym warunkom pracy i nieadekwatnym zarobkom. Niezależnie od tego, które wydarzenie przyczyniło się do zapoczątkowania Dnia Kobiet, miało ono związek z upamiętnieniem represji, jakim poddawane były kobiety oraz ich walki o swoje prawa i równouprawnienie.
      • Odchody pierwszego Narodowego Dnia Kobiet datowane są na 28 lutego 1909 roku. Odbyły się one w Stanach Zjednoczonych. Kobiety kontynuowały świętowanie tego dnia w ostatnią niedzielę lutego do 1913 roku. Natomiast Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony w 1910 roku przez Międzynarodówkę Socjalistyczną w Kopenhadze. Udało się tego dokonać głównie dzięki staraniom niemieckiej feministki, Klary Zetkin. Po raz pierwszy w Europie świętowany był on 19 marca 1911 roku w Dani, Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Jego obchodom towarzyszyły starania  o zaprzestanie dyskryminacji kobiet w miejscach pracy i o uzyskanie przez nie praw do głosowania oraz obejmowania stanowisk publicznych. Walka o równouprawnienie nie odbyła się bez poświęcenia. Tego samego roku miało miejsce tragiczne wydarzenie, w którym zginęło 146 osób. Ofiarami pożaru w fabryce Triangle Shirtwaist w Nowym Jorku były w większości imigrantki pochodzenia żydowskiego i włoskiego. W latach 1913–1914 podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się demonstracje antywojenne. Wybuch I wojny światowej przerwał obchody tego święta na dłuższy czas. 

        Obecnie Dzień Kobiet obchodzony jest w wielu krajach. Jest oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Chinach, Czarnogórze, Kamerunie, Kazachstanie, Kirgistanie, Kubie, Laosie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii,  Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. W niektórych z nich – na przykład Rosji – jest nawet dniem wolnym od pracy.

        W Polsce Dzień Kobiet popularność zyskał w PRL-u. Obowiązkowo obchodzono go w zakładach pracy i szkołach. Obdarowywano wówczas kobiety dość praktycznymi podarunkami takimi, jak kawa czy rajstopy. Nieodłącznym elementem tego święta było także podarowanie kobietom goździków. Z czasem bardziej popularne stały się tulipany. Do dziś wielu kojarzy ten dzień jedynie z tym okresem historii Polski.

        Ciekawostką jest, że za pierwowzór Dnia Kobiet można uznać Matronalia, czyli rzymskie święto obchodzone 1 marca. Poświęcone było ono bogini płodności, której składano w ofierze kwiaty i proszono o szczęście w małżeństwie, opiekę nad dziećmi i rodziną. Mężczyźni już wtedy obdarowywali swoje żony podarunkami.

         

         

        https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,7011f81.html

      • Wróć do listy artykułów