Dzień Ryby
- 20.12.2021 07:59
- 20 grugnia to Dzień Ryby. Oto kilka ciekawostek o tych stworzeniach:
Największe i najmniejsze
Najmniejsza ryba na świecie to gatunek babki, który ma około 1 cm długości. W Polsce najmniejszą rybą jest ciernik (Gasteroseus aculeatus).Największa ryba na świecie to rekin wielorybi. Ma 16 m długości. W Polsce największy jest sum (Silurus glanis).
Czawycza to największy przedstawiciel rodziny łososiowatych w Pacyfiku.
Największą rybą słodkowodną, dorastającą do 8 metrów długości i osiągającą 1300 kg wagi jest bieługa (Huso huso), ryba z rodziny jesiotrowatych. Osiąga do 5-9 metrów długości ciała i 1500-2000 kg ciężaru.
Sum pospolity to jedna z największych ryb europejskich i największa w naszym kraju. Jest jednocześnie najbardziej drapieżną rybą naszych wód.
Inne fakty
Stwierdzono, że tuńczyk z gatunku Thunnus thynnus pokonał 7700 km w 119 dni.
Makrelowate mogą płynąć z prędkością nawet 75 km/h!
Czy ryby wydają dźwięki? Oczywści i to jakie! Ryby z rzędu batrachokształtnych szczególnie podczas tarła wydają takie głośne dźwięki, że aż nie do zniesienia dla ludzi znajdujących się w pobliżu.
Ryby występują w ekstremalnych warunkach. Można je znaleźć na głębokości nawet 11 km, gdzie panuje ogromne ciśnienie wody.
Masa mięśni stanowi 40-65% całkowitej masy ciała ryb.
Duży okaz suma może pociągnąć pod wodę za sobą kąpiące się małe dzieci i zwierzęta domowe!
Niektóre gatunki ryb potrafią wytwarzać prąd o napięciu kilkuset woltów!
Śledzie komunikują się w nieprawdopodobny sposób. Używają przy tym wysokich częstotliwości za pomocą pęcherzyków powietrza, które wypuszczają z odbytu.
Najczęściej zjadaną przez człowieka rybą na świecie jest śledź.
Łosoś atlantycki potrafi przeskoczyć wodospad o wysokości do 3 m.
Łosoś atlantycki może nie jeść nawet przez 22 miesiące.
Ryba latająca może w jednym skoku pokonać lotem szybowcowym 189 m!
Krew węgorza jest toksyczna. Toksyczna jest też ikra brzany. Sama brzana w czasie tarła też jest toksyczna.
Śmierć człowieka od ataku rekina jest mniej prawdopodobna, niż śmierć od uderzenia w głowę orzacha kokosowego.
Karp to pierwsza udomowiona ryba.
Hodowla karpia rozpoczęła się prawdopodobnie w V w. p.n.e. w Chinach. Rzymianie sto lat później również go hodowali. Ważną rolę w hodowli karpia odegrał zakon cystersów, który zakładał gospodarstwa rybackie. Do Polski karp trafił w XIII w.
Niesymetryczna budowa ciała płastug pojawia się dopiero podczas rozwoju larwy już po jej wykluciu.
Rekin ludojad (żarłacz biały) potrafi połknąć w całości pięćdziesięciokilogramową fokę, tuńczyka, a nawet żółwia morskiego. Rekin ten też potrafi zabić człowieka, a nawet zaatakować niewielką łódź.
Podczas ulewnej pogody węgorze mogą poruszać się po lądzie pośród traw i pokonywać całkiem spore odległości.
Po wyjęciu z wody lipienia, ryba pachnie tymiankiem.
Miętus pospolity jest jedyną rybą z rodziny dorszowatych, która żyje w słodkich wodach, także polskich.
Sumik wandelia (Vandellia cirrhosa) potrafi wpłynąć do cewki moczowej ssaków, w tym człowieka, zakotwiczyć się tam i odżywiać się krwią. Usunięcie ryby z cewki moczowej jest niezwykle trudne i bolesne.
Jeden z sumów ogłusza ofiary impulsem elektrycznym. Wyładowanie elektryczne może przekraczać 350 V!
Niektóre gatunki sumów wykorzystują swoje wąsy jako imitację przynęty. Wąs falującym ruchem przypomina robaka. Gdy mała ryba podpływa do wąsa, sum pochłania ją w całości.
um w ciągu sezonu nie potrzebuje dużo pokarmu. Zadowala się ilością równoważną dwukrotności wagi swego ciała.
Tuńczyki utrzymują temperaturę wyższą niż otaczająca je woda, dzięki temu są sprawniejsze. Jest to wyjątkowa cecha, której nie posiada większość innych ryb.
Piskorzowate były niegdyś używane jako żywe barometry. Piskorz z gatunku Misgurnus fossilis był hodowany przez chłopów w celach przewidywania pogody. Przy spadku ciśnienia ryby te pływają przy powierzchni.
Piskorze potrafią oddychać powietrzem atmosferycznym!
Rozmnażanie
Niektóre gatunki potrafią zmieniać płeć.
Największą ikrę na świecie składa rekin.
Karp w warunkach naturalnych nie jest zdolny do samodzielnego rozrodu w Polsce.
Wędrówki łososi atlantyckich są wielką naukową zagadką. Ryba z oceanu potrafi wrócić w ciągu czterech lat wędrówki do miejsca, w którym sama przyszła na świat. Większość ryb, szczególnie samców, po tarle ginie.
Niektóre gatunki ryb, w tym nasz ciernik, przejawia instynkt tacierzyński. Samiec nie tylko buduje gniazdo i opiekuje się ikrą, ale także pilnuje młodego narybku.
Płodność dorszokształtnych jest zdumiewająco duża. W ciągu roku mintaj może złożyć nawet 15 milionów jaj, dorsz aż 7 milionów!
Prawdopodobnie węgorze europejskie i amerykańskie odbywają tarło w jednym miejscu w Morzu Sargassowym. Niezwykłe jest to, że larwy żyją wspólnie, po czym oddzielają się i wędrują w stronę, z której przybyli ich rodzice!
Niezwykły jest sposób porodu u orlenia cętkowanego, pospolitej płasczki, który odbywa się w ... powietrzu. Samica wyskakuje nad powierzchnię wody i dokonuje porodu.
Prawie wszystkie młode strzępiele to samice. Dopiero z wiekiem niektóre stają się samcami.
Dobrego dnia życzą wychowawcy świetlicy
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły