• Wielkanoc

Wielkanoc to wyjątkowe święta,

pełne magii i radosnego ciepła.

Zające, kurczaki i puchate baranki

to nieodłączne symbole tych wyjątkowych chwil.

Każdy z dni Wielkiej Nocy jest cudownym przeżyciem

dzielonym z najbliższymi.

Niech te Wielkanocne Święta będą wspaniałe,

pełne spokoju, rodzinnego ciepła i miłości,

• Poetycka uczta

19 marca odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Najbardziej utalentowanych recytatorów oceniało jury w kategoriach klas I-III, IV- VI oraz VII- VIII. Uczniowie otrzymali nominację do etapu powiatowego Lubuskich Konfrontacji Artystycznych 2024. Konkurs odbędzie się 10 kwietnia w Bibliotece Kultury w Iłowej.

• 80. ROCZNICA WIELKIEJ UCIECZKI

W obozie Stalag Luft III w Żaganiu, w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku, doszło do jednej z brawurowych ucieczek. Jeńcy wykopali 110-metrowy tunel "Harry", z którego wydostało się 76 osób. Niestety, ucieczka w pełni powiodła się tylko trzem lotnikom. Reszta uciekinierów została schwytana i na specjalny rozkaz Hitlera pięćdziesięciu lotników rozstrzelano.

• Powitanie Wiosny

Uczniowie wraz z nauczycielami naszej szkoły utworzyli barwny korowód i udali się nad staw przy ulicy Młyńskiej. Tam, wspólnie z Ambrożym Kleksem, Ciotką Klotką oraz Burmistrzem Miasta i Gminy Iłowa Panem Pawłem Lichtańskim, rozpoczęło się oficjalne Powitanie Wiosny. Wśród zgromadzonych były także dzieci z Przedszkola Miejskiego „Akademia Małych Zuchów”, młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych oraz starsi mieszkańcy miasta z Klubu Seniora i Stowarzyszenia Bądźmy Razem. Wszystkie marzanny zostały umieszczone w kajakach, a potem przetransportowane w bezpieczne miejsce przez członków Centrum Nurkowego Darco z Żagania i Stowarzyszenia Turystyki Wodnej Szron-Czerna, aby nie śmiały już zagrozić królowaniu nowej pory roku. Wielkim zaskoczeniem było niespodziewane pojawienie się towarzyskiego tyranozaura. Wiedzieliśmy, że wiosna budzi do życia uśpioną przyrodę, jednak nikt z nas nie przypuszc

• Kangur Matematyczny

21 marca 2024 r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny. Uczniowie rozwiązywali test w trzech grupach wiekowych:

Żaczek - kl. 2, 8 uczniów

Maluch - kl. 3-4, 22 uczniów

Beniamin - kl. 5-6, 7 uczniów

Kadet - kl. 7, 4 uczniów

Każdy uczeń otrzymał nagrodę uczestnictwa – układankę TANGRAM CHIŃSKI. Wyniki poznamy w maju.

• Warsztaty kreatywności

Uczniowie klas 1-3 podczas warsztatów kreatywności wymyślali, eksperymentowali, ryzykowali, łamali zasady, popełniali błędy, doskonalili wyobraźnię i świetnie się przy tym bawili. Pod opieką nauczycieli swoje pomysły i pragnienia zamieniali w rzeczywistość i na tym właśnie polega kreatywność.

Warsztaty poprowadzili: A. Majewska, E. Cymbara,

• GÓRA GROSZA

Szkoła Podstawowa im. Lotników Alianckich w Iłowej po raz kolejny już wzięła udział w akcji Góra Grosza. Organizatorem akcji jest Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież. Celem akcji jest zbieranie funduszy na pomoc dzieciom i młodzieży, które wychowują się poza swoją rodziną. Równie ważnym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie uczniom jaką siłę stanowi niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działania dla potrzebujących. Tegoroczna XXIV Akcja Góra Grosza została zakończona w styczniu. W lutym zebrane zostały wszystkie grosiki, które uczniowie szkoły gromadzili w klasach. Skrupulatnie posegregowane i zapakowane przekazane zostały organizatorowi akcji.

• Piękna i Bestia

W środę, 13 marca kolejny raz wybraliśmy się na spektakl do Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Teatralne przedstawienie Pięknej i Bestii robi wrażenie, choć każdy z nas porównuje je do popularnej disneyowskiej wersji filmowej. Historia Belli, jej ojca oraz tytułowej Bestii porusza serca i cieszy ze zwycięstwa dobra. Manipulacja czy fałszywe intencje zawsze wyjdą na jaw, a prawdziwa miłość zwycięży wszystko. To najważniejszy morał baśni. Chyba też dlatego pocałunek w końcowej części spektaklu wzbudził taki aplauz publiczności :).

• Sukces Jaszczurek

Nasze ,,Jaszczurki"🤗 zostały Mistrzem Powiatu Żagańskiego w "Czwórkach" Siatkarskich Dziewcząt - Igrzyska Dzieci i Mistrzem Powiatu Żagańskiego w Siatkówce Dziewcząt - Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Dziękujemy Szkole Podstawowej nr 1 w Żaganiu i Szkole Podstawowej nr 5 w Żaganiu za fajną sportową rywalizację. Pozdrawiamy 🙂

• Nasze pierwsze szachowe podium

13 marca 2024r. w Żagańskim Pałacu Kultury odbył się Powiatowy Turniej Szachowy o "Złoty Maszkaron". W szranki stanęli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Naszą szkołę reprezentowała znakomita drużyna: Anna Kniaziuk kl. VII c, Antonina Majewska kl. Vb, Wojciech Surdyka i Piotr Zarzeczny z kl. Va, która wywalczyła doskonałe drugie miejsce. Sam udział w turnieju okazał się świetną, lecz wymagającą przygodą. Przebiegał w sympatycznej i miłej atmosferze oraz dostarczył wiele emocji.
            WIELKIE BRAWA!!!

Piątek 29.03.2024